Hoşgeldiniz.

Cebir Nedir - Cebir İsmi Nereden Gelir - Cebire Neden İhtiyaç Duyulmuştur? Cebir Nedir ? Cebir , yapı , bağıntı ve nicelik üzerine uğraşan bir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 99      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Cebir Nedir - Cebir İsmi Nereden Gelir - Cebire Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Cebir Nedir - Cebir İsmi Nereden Gelir - Cebire Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

  Cebir Nedir ?


  Cebir, yapı, bağıntı ve nicelik üzerine uğraşan bir matematik dalıdır. Bilinmeyen değerlerin, simge ve harflerle betimlenerek kurulan denklemlerle bulunması (ya da bilinmeyenlerin arasındaki bağıntının bulunması) temeline dayanır.

  Cebir İsmi Nereden Gelir ?

  Cebir
  ismi Arap kökenli İslam Alimi El Cabir Bin Hayyam’ın isminden gelir. Bu alim cebirsel ifadeleri, denklemleri bulan ve ilk kullanan bilgindir. Daha sonra cebiri kullanan ve geliştirenler de İslam bilginleridir. Zaten ingilizce’de de cebirin karşılığı Algebra’dır! Algebra, El Cabir’den gelen bir isimdir.

  Cebir’e neden ihtiyaç duyulmuştur?

  Cebir yapı, bağlantı ve miktar üzerine uğraşan bir matematik dalıdır. Bilinmeyen değerlerin, işaret ve harflerle sembolize edilerek kurulan denklemlerle bulunması (yada bilinmeyenlerin arasındaki bağlantının bulunması) esasına dayanır. Cebir temellerini El Harezmi’den alır. Cebir ardı Harezmi’nin “El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il – Cebri ve’l-Mukabele” adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. El Harezmi’den bu yana cebir çok değişmiştir. Cebir bilim dalı, aritmetiğin çözemediği pek çok problemi çözebilmektedir.


  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. sumeyye dogan

  Sponsorlu Bağlantılar
  anlatımını her zaman beğeniyorum forumlord, hep böyle devam et lütfen 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  İşime çok yaradı çok teşekkürler


 5. Misafir Üye

  Beğendim çok saolun


 6. Misafir Üye

  bu ne ya çok çok kısa bu benim projem olucak insan az daha uzun yazar :@ :@


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.