Hoşgeldiniz.

Betonarme Nedir , Betonarme Hakkında Betonarme Nedir [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG]Betonarme , beton'un çelik kullanılmak suretiyle güçlendirilerek imal edilen yapı malzemesinin ismidir. Dilimize Fransızcadan gelmiş bir mühendislik terimdir.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Betonarme Nedir, Betonarme Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  Betonarme Nedir, Betonarme Hakkında

  Betonarme Nedir
  [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG]Betonarme, beton'un çelik kullanılmak suretiyle güçlendirilerek imal edilen yapı malzemesinin ismidir. Dilimize Fransızcadan gelmiş bir mühendislik terimdir. Kelimenin Fransızca orjinali 'béton armé' kelimesi güçlendirilmiş beton anlamındadır. Yapıda kullanılan betonarme elemanlar (kolon, kiriş, döşeme vb.) birtakım gerilmelere maruz kalırlar. Bunlar genel olarak basınç, çekme, kesme ve burulma etkileridir. Davranış itibariyle gevrek olan beton, sünek çelik ile güçlendirilerek kompozit bir yapı malzemesi olan betonarme elde edilir. Bu güçlendirme ile açıklıkların daha küçük kesitlerle geçilmesi olanaklı olmuştur. Elemana yerleştirilen çeliğe sonradan veya önceden gerilme verilerek öngerilmeli/ardçekmeli beton elde edilir.

  Betonarme yapı elemanında bulunan beton ve çelik birlikte bu gerilmelere karşı koyarlar. Bu esnada, beton daha çok basınç gerilmelerini karşılar, çelik ise daha çok çekme gerilmelerini karşılar.

  Türkiye'de beton yapılarla ilgili hesaplamalar (deprem hesapları hariç) TS500 standardına dayanarak yapılmaktadır. Deprem yüklerine dayalı hesaplamar ise TDY'ne göre yapılmaktadır.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.