Hoşgeldiniz.

Bering Boğazı Bering Boğazı Hakkında - Bering Boğazı Özellikleri - Bering Boğazı Coğrafik Özellikleri Bering'in uydu resmi (NASA) Bering'in uydu resmi (NASA) Bağladığı sular Chukchi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bering Boğazı Bering Boğazı Hakkında - Bering Boğazı Özellikleri - Bering Boğazı Coğrafik Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bering Boğazı
  Bering Boğazı Hakkında - Bering Boğazı Özellikleri - Bering Boğazı Coğrafik Özellikleri

  Bering'in uydu resmi (NASA)
  Bering'in uydu resmi (NASA)
  Bağladığı sular Chukchi Denizi ile güneyindeki Bering Denizi
  Ülke Rusya Bayrağı Rusya
  Amerika Birleşik Devletleri Bayrağı Birleşik Devletler
  En geniş yeri 92 km
  En derin yeri 50m

  Bering Boğazı, Asya'nın en doğu noktası (169° 44' W) ile Amerika'nın en batı noktası (168° 05' W) arasında bir boğazdır. Günümüzde Rusya ile ABD (Alaska) arasında coğrafi bir sınır konumunda olması ile birlikte Amerika ve Asya kıtalarının birbirine en yakın olduğu yerdir.


  Coğrafya ve bilim

  Boğaz yaklaşık 92 km genişliğinde, 30 - 50 m derinliğindedir ve kuzeyindeki Chukchi Denizi (Arktik Okyanusu) ile güneyindeki Bering Denizi'ni (Büyük Okyanus) birbirine bağlamaktadır. 1648 yılında Semyon Dezhnev tarafından geçildiği kabul edilmesine rağmen; ismini boğazı 1728 yılında geçen Rus asıllı Danimarkalı kâşif Vitus Bering'den almıştır. Buzul çağı sırasında boğazın bir kara köprüsü vazifesi gördüğü bilinmektedir. Bazı bilimadamları, bu çağlarda suların büyük kısmının buzula dönüşerek deniz seviyesini düşürdüğüne ve daha fazla kara parçasını göz önüne çıkardığına inanmaktayken; bazıları da boğazın tamamen donduğunu, böylelikle insanlarla hayvanların üzerinden geçmesinin mümkün olduğuna inanmaktadır.İki yaka arasında bir günlük tarih farkı vardır.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.