Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Büyük Buhran'ın nedenleri nelerdir? 1929 yılında başlayan ve uzun yıllar tüm dünya çapında etkili olan bir kriz haline gelen Büyük Buhran , milyonlarca kişinin işsiz

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Büyük Buhran'ın nedenleri nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyük Buhran'ın nedenleri nelerdir?

  1929 yılında başlayan ve uzun yıllar tüm dünya çapında etkili olan bir kriz haline gelen Büyük Buhran, milyonlarca kişinin işsiz kalmasına, ülke politikalarının değişmesine sebep oldu.

  Krizin nedenleri üzerinde bugün bile tarihçiler ve ekonomistler tam bir anlaşmaya varabilmiş değil. Ancak yine de bu büyük krize yol açan bazı önemli nedenler üzerinde birleşiyorlar.

  Borsanın Çöküşü

  Büyük Buhran'ın resmi olarak başlangıcı kabul edilen "Kara Salı", 29 Ekim 1929 günü, nerdeyse 10 yıldır refah içinde yaşayan Amerika'yı büyük bir çöküşün içine itti.

  Hisse senedi değerleri bir anda telafi edilemeyeceği düşünülen bir şekilde düşünce, panik başladı. İnsanlar bir an önce hisselerini elden çıkarmaya çalıştı ancak alacak kimse yoktu.

  Zengin olmanın en kesin yolu olduğuna inanılan borsa, bir anda iflasa giden yol haline geldi. Ekim'deki büyük çöküşün iki ay sonrasında, hisse senedi sahipleri 40 milyar dolardan fazla kaybetmişti.

  Bankaların Acizliği

  Bankaların büyük çoğunluğu müşterilerinin mevduatlarını borsaya yatırmıştı. Borsa çökünce bazı bankalar iflas etti.

  Bu da yeni bir panik yarattı. Paralarını kaybetme korkusuyla insanlar bankalara koştu ve bütün mevduatlarını çekmeye başladı.

  Yüksek oranda nakit para çıkışı olması çok daha fazla bankanın kapanmasına sebep oldu. 1930'lar boyunca 9000 banka iflas etti.

  Alım Gücünün Düşmesi

  Borsanın çökmesi ve diğer ekonomik çalkantılarla birlikte her tabakadan insan tüketim yapmayı bıraktı. Tüketimin durması üretimin de gittikçe düşmesine sebep oldu.

  Depolardaki mal stokları sürekli birikmeye başladı ancak halk ödemelerini bile yapabilecek durumda değildi. Bunun sonucu olarak her geçen gün daha fazla insan işsiz kaldı.

  İşsizlik oranları korkutucu boyutlara ulaşarak, ülke çapında %25'i buldu.

  Değişen Ekonomik Politikalar

  İşyerlerinin iflas etmesiyle birlikte, hükümet 1930 yılında Amerikan şirketlerini korumak için Smooth-Hawley adında yeni bir gümrük vergisi çıkardı.

  Bu yasa, ithal edilen ürünlerden daha fazla vergi alınmasını öngörüyordu. Bunun sonucu olarak, Amerika'nın başta Avrupa olmak üzere diğer ülkelerle ticareti de her geçen gün azalmaya başladı.

  Kuraklığın Ortaya Çıkması

  1930 yılında Mississippi Vadisi'nde ciddi bir kuraklık baş gösterdi. Büyük Buhran'ın direk nedeni olarak gösterilmese de, zaten krizdeki ülke ekonomisini daha da olumsuz etkiledi.

  Tarımsal iş gücü de gittikçe düşmeye başladı. Kendilerini bile besleyemeyen çiftçilerin, vergilerini ve borçlarını ödemesi zaten mümkün değildi.

  Çiftliklerine ya bankalar el koydu ya da hiçbir kazanç elde etmeden satmak zorunda kaldılar. Evsiz ve işsiz kalan binlerce insan topraklarını terk edip başka yerlere göç etti.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Nüfusumuzun Büyük Çoğunluğunun Birinci Derece Deprem Bölgesi Üzerinde Yaşamasının Nedenler
 3. Japonya nın dünyanın en büyük sanayi güçlerinden biri olmasının nedenleri nelerdir
 4. Büyük Buhran nasıl sona erdi?
 5. Büyük Buhran nedir
 6. Büyük Meleklerin İsimleri Nelerdir, Büyük Meleklerin Görevleri Nelerdir, Büyük Meleklerle
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri