Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Armut hangi bölgemizde yetiştirilir Armutlar Nerede Yetişir? Armut üretiminde lider ülkeler Türkiye , Çin , Birleşik Devletler , italya , ispanya , Almanya , Belçika
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 76      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Armut hangi bölgemizde yetiştirilir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Armut hangi bölgemizde yetiştirilir

  Armutlar Nerede Yetişir?


  Armut üretiminde lider ülkeler Türkiye, Çin, Birleşik Devletler,italya, ispanya, Almanya, Belçika ve Fransa’dır. Birleşik Devletlerde satılan armutların yüzde doksan beşi Washington, Oregon ve Kuzey Kaliforniya da yetişmektedir.

  Armut hangi bolgede yetisir, armut hangi ilde yetisir, armut hangi sehirde yetisir, armut nerde yetisir, armut nerede yetisir

  Ankara armudu (Pyrus communis L.), üstünmeyve kalitesi ve uzun süre depolanabilme özellikleri nedeniyle çok eski zamanlardan bu yana armut yetiştiricilerinin ilgisini çeken yerli, standart, kışlık çeşitlerimizden birisidir.

  Armudun gen merkezlerinden birisi olan ülkemizde, Ankara armudunun dışında yazlık, kışlık, standart yada yöresel 600'ün üzerinde çeşit bulunmaktadır.

  Bir ılıman iklim bitkisi olan armut ülkemizin tüm tarım bölgelerinde yetiştirilmektedir. Ağaç varlığı bakımından Ege (%17.7), Marmara (%16.7) ve Ortakuzey (%16.0); üretim bakımından ise Marmara (%20.7) ve Ortakuzey (%15.4) Bölgeleri ilk sırada yer almaktadır. Hem ağaç miktarı ve hem de üretim bakımından ön sıralarda bulunan Ortakuzey Bölgesi'nde yer alan Ankara ili, 830.000 adet ağaç varlığı ve 23.000 ton üretimi ile hem Bölge'nin ve hem de Bursa ilinden sonra ülkemizin en önemli armut üreticisi ili konumundadır .


  Ankara ilinin tüm ilçelerinde armut tarımı yapılmakta ise de toplam ağaç varlığının %85'ini ve üretiminin %80'ini karşılayan Çubuk, Kızılcahamam, Nallıhan, Kalecik, Güdül, Ayaş veKazan bu meyve türünün yetiştirildiği başlıca ilçelerdir. Bu ilçelerden Çubuk, Ankara ili armut üretiminin %30'unu tek başına karşılamaktadır .

  Ankara ilinde yetiştirilen başlıca armut çeşidi Ankara armududur. Ülkemizin toplam armut üretimi içerisinde % 17'lik paya sahip bulunan Ankara armudunun en fazla üretildiği bölge, içerisinde Ankara ilinin yer aldığı Ortakuzey Tarım Bölgesi'dir. Bölgenin armut üretiminin %50'sini bu çeşit oluşturmaktadır.

  Kaynağının büyük olasılıkla Ankara ili olduğu öne sürülen Ankara armudu meyvecilik yönünden kısmen olumsuz ekolojik koşullara sahip Orta Anadolu Bölgesi'ne iyi uyum göstermektedir ve bu özelliği ile Bölge meyveciliğine önemli katkılarda bulunmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ülkemizde Pirinç En Çok Hangi Bölgemizde Yetiştirilir,Türkiyede En Çok Pirinç yetişen Bölg
 3. Armut,Rüyada Armut Görmek Nedir?
 4. Türkiye'deki Barajlar ve isimleri, hangi baraj hangi bölgemizde
 5. Rüyada Armut ağacı görmek, Rüyada Armut ağacı ,Rüyada Armut ağacı görmek ne anlama gelir,R
 6. Hangi Bölgemizde Hangi Maden Çıkarılıyor
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  En iyi forum sitesi 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri