Hoşgeldiniz.

ASHÂB-I SA'ÎR "Sa'îr" Kur'ân'da ismi geçen yedi cehennem den birinin adıdır. Alevli , çılgın ateş demektir. Ashâb-ı sa'îr tabiri; alevli ateş/ cehennem halkı anlamına gelir.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ashâb-ı Sa'îr Nedir - Ne Anlama Gelir

  Sponsorlu Bağlantılar
  ASHÂB-I SA'ÎR


  "Sa'îr" Kur'ân'da ismi geçen yedi cehennemden birinin adıdır. Alevli, çılgın ateş demektir. Ashâb-ı sa'îr tabiri; alevli ateş/cehennem halkı anlamına gelir. Bu tâbir Kur'ân'da üç âyette geçmiş ve Peygamberleri yalanlayan, onların sözlerine kulak vermeyen, akıllarını kullanmayan ve şeytana uyan insanların Ashâb-ı Sa'îr olduğu bildirilmiştir (Fâtır, 35/6. Mülk, 67/9-11).
  Şeytan, taraftarlarını Ashâb-ı Sa'îr'-den olmaya çağırır (Fâtır, 35/6). Allah'ı inkâr edenler, cehennem bekçilerinin, "size bir uyarıcı gelmedi mi?" sorusuna, "Evet bize uyarıcı (nezîr=peygamber) geldi ama biz onu yalanladık ve Allah hiçbir şey indirmedi, siz ancak büyük bir sapıklık içindesiniz" dedik derler ve "Biz, uyarıcıların sözlerini dinleseydik veya aklımızı kullansaydık çılgın alevli ateşin halkı olmazdık" deyip günahlarını itiraf ederler (Mülk, 67/8-11).
  Bu âyetlerden anlaşılıyor ki alevli ateş halkı olanlar, Allah'ı ve Peygamberini bırakıp şeytana uyanlar, akıllarını kullanmayıp günah bataklığına dalanlardır. (İ.K.)

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.