Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

AYIP Sözlükte "eksiklik , leke , kusur , utanç veren söz ve davranış" anlamına gelen ayıp , bir ahlâk terimi olarak İslâm toplumunun ortak ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ayıp Nedir - Ne Anlama Gelir

  Sponsorlu Bağlantılar
  AYIP


  Sözlükte "eksiklik, leke, kusur, utanç veren söz ve davranış" anlamına gelen ayıp, bir ahlâk terimi olarak İslâm toplumunun ortak ve objektif ahlâk kurallarına aykırı olan, başkaları tarafından kınanan tutum ve davranışlar demektir. Ayıp olarak görülen bir davranış, genellikle, benimsenen ve yararına inanılan sosyal kuralların ihlâline yol açtığı için, hukukî bir yaptırımı bulunmasa bile ayıplama ve yerme diye adlandırılan dinî ? sosyal yaptırımlarla karşılaşır ve bunlar o kimsede pişmanlık ve utanma duygularını doğurur ve kişinin bu kusurlarını düzeltmesine vesile olur. Peygamberimiz (a.s.) "Bütün insanlar hata yapar, hata yapanların en hayırlısı ise hatasından dönendir" buyurmuştur.
  Bir insanın ayıplarını gidermesi için; bilge kişilerden yararlanmalı, ayıpları gören ve düzelten dostlar edinmeli, düşmanlarının tenkitlerinden faydalanmalı ve başkalarında gördüğü ayıpları kendisinde de aramalıdır.
  Bir fıkıh kavramı olarak ayıp, akde konu olan malın insanlar nazarındaki kıymet ve itibarını azaltan ârizî kusur ve eksiklik anlamında kullanılmaktadır. (bk. Muhayyerlik) (M.C.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Fakirlik Ayıp Değil Tembellik Ayıp Kompozisyon
 3. Fakirlik Ayıp Değil , Tembellik Ayıp konulu kompozisyon
 4. Atâ Nedir - Ne Anlama Gelir
 5. Aşk Nedir - Ne Anlama Gelir
 6. ADL Nedir ve Ne Anlama Gelir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri