Hoşgeldiniz.

Adıyamanın Bitki Örtüsü nedir Adıyamanın Bitki Örtüsü hakkında bilgi Adıyaman İklim ve Bitki Örtüsü Adıyamanın Bitki Örtüsü Kuzeyi dağlık ve güneyi ovalık olan Adayıman’da iki

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Adıyamanın Bitki Örtüsü

  Sponsorlu Bağlantılar
  Adıyamanın Bitki Örtüsü nedir
  Adıyamanın Bitki Örtüsü hakkında bilgi
  Adıyaman İklim ve Bitki Örtüsü

  Adıyamanın Bitki Örtüsü

  Kuzeyi dağlık ve güneyi ovalık olan Adayıman’da iki değişik iklim hüküm sürer. Dağlık kuzey kısımda kışlar yağışlı ve soğuk, yazlar sıcak ve kurak geçer (kara iklimi özellikleri). Güneyde ise kışlar ılık ve yağışlı, yazlar kurak ve sıcak geçer. Senelik yağış ortalaması 835 milimetredir.

  Yüksek yerlerde kış çok şiddetli geçer. Ovalık bölgede ise sıcaklık kışın -3,9 dereceden aşağı düşmez. Akdeniz ikliminin değişik deniz iklimi ile kara iklimi hüküm süren tek ilimizdir.

  Adıyaman, Güneydoğu Anadolu’nun en yeşil ilidir. Ormanlık arazi % 17’dir. Kuzeydeki dağların yamaçlarında meşe bozuğu korusu ve meşe baltalığı, yükseklerde de çam vardır. Güneydoğu Anadolu’nun bitki örtüsü bakımından en zengin ilidir.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.