Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Adıyamanın Hayvanları Adıyaman Hayvancılık Adıyamanda Hayvancılık Adıyaman da toplam sığır mevcudu 55.400 baş olup mevcutlar içerisinde yerli ırkların oranı %28 , kültür ırkların oranı %20
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Adıyamanın Hayvanları nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Adıyamanın Hayvanları
  Adıyaman Hayvancılık
  Adıyamanda Hayvancılık

  Adıyaman da toplam sığır mevcudu 55.400 baş olup mevcutlar içerisinde yerli ırkların oranı %28, kültür ırkların oranı %20 ve melez ırkın oranı %52’dir. Adıyaman ilinde kültür ırkı olarak bahsedilen sığır ırkı holştayn olup, az sayıda montofon ırkı sığır bulunmaktadır.

  Adıyaman ili sığır varlığının ırk kompozisyonunun incelenmesinde de görüleceği gibi; kültür ırkı ve melez hayvan sayısındaki artış, ıslah çalışmalarında uygulanan suni ve tabi tohumlama faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır.

  İlimizde küçükbaş hayvan varlığı 100.070 baştır. İlde koyun sayısı 61.126 baş, keçi sayısı 38.944 baştır. Toplam koyun varlığı içinde melezlerin önemli bir payı olmasına rağmen ivesi ırkı %10 civarındadır.

  Adıyaman ilinde çoğunu yeni tip (fenni) kovan olmak üzere toplam 28.695 adet kovan bulunmaktadır. 2007 yılı istatistiklerine göre kovan sayısı bakımından ilimizin Türkiye içerisindeki payı % 0.7, bal üretim miktarı bakımından ilimizin Türkiye içerisindeki payı % 0.9’dur. Adıyaman da kovan başına düşen bal üretim miktarı 19 kg dır.

  İlimizdeki kültür-melez ırkı hayvan varlığının sayıca artış göstermesi nedeni ile hayvansal üretimlerde de artış söz konusu olmuştur. 2007 yılı istatistiklerine göre sığır mevcudunun %0.5 i, koyun mevcudunun % 0.25 i, keçi mevcudunun % 0.65 i Adıyaman ilinde bulunmaktadır.

  HAYVANCILIK
  Adıyamanın Hayvanları

  [IMG]http://img841.imageshack.us/img841/4029/********nete.jpg[/IMG]

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Nesli tükenmekte olan hayvanları korumak için yapılması gerekenler nelerdir?
 3. Adıyamanın Fotoğrafları, Adıyamanın Resimleri
 4. Adıyamanın Gelenekleri Nelerdir
 5. Adıyamanın Akarsuları nelerdir
 6. Adıyamanın İlçeleri - Adıyamanın İlçelerinin Haritası
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri