Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Periodontium Nedir - Periodontium Hakkında - Periodontium Tedavisi - Diş Apsesi Periodontium (periodonsiyum) , diş i çevreleyen ve destekleyen dokular olan periodontal membran , alveol

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Periodontium Nedir - Periodontium Hakkında - Periodontium Tedavisi - Diş Apsesi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Periodontium Nedir - Periodontium Hakkında - Periodontium Tedavisi - Diş Apsesi


  Periodontium (periodonsiyum), diş i çevreleyen ve destekleyen dokular olan periodontal membran, alveol kemiği, sement tabakası ve dişeti ni kapsayan bölgedir. Periodontium, diş lerin çene kemiğine sabitlenmesi (ataçman, attachment), çiğneme işlevi esnasında diş üzerine gelen basınçların amortismanı, diş çevresinde biriken mikroorganizmaların derin dokulara ulaşmasının engellenmesi gibi önemli işlevlere sahiptir.

  Periodontiumu oluşturan yapılar

  * Dişeti (gingiva, gum): Dişeti, ağızda dişlerin etrafındaki kemik dokuyu (alveolar kemik) örten, portakal kabuğu dokusunda, soluk gül pembe renginde fonksiyonel bir mukozadır. Dişeti iltihabına gingivitis denir.
  * Sement (cementum): Diş kök yüzeyini örten oldukça ince sarımsı pürüzlü bir orta sert tabakadır. Kök yüzeyi, dişeti çekilmesiyle eskpo olsuğunda kolayca aşınarak kaybolur. Diş hassasiyetleri olarak ifade edilen hadise budur.
  * Alveol Kemiği (havalı kemik): Maksilla ve mandibulanın corpus (cisim) leri üzerinde bulunan ve diğer kemik dokuya oranla daha gevşek yapıda olan (havalı)ve dişlerin köklerini barındıran kemik dokudur.
  * Periodontal ligament (periodontal membran): Diş kökü üzerindeki sement tabakasından çıkarak alveol kemiğine uzanan çok sayıda fibroelastik fibril yapının tümü.

  Periodontal Hastalık (periodontitis)

  Gingivitis basit bir dişeti iltihabiyken onun daha ilerlemiş hali periodontitis olarak adlandırılır. İltihap, dişi kemiğine bağlayan periodonsiyumun derin tabakalarındaki ataçmanı bozmaya başladığı andan itibaren periodontitis olarak adlandırılır. Burada kriter ataçman kaybıdır. Olayı başlatan etmen genellikle kötü ağız hijyenidir.

  Bazı ender türleri haricinde ağrısız seyreder. Gingivitisin ilk aşamalarından itibaren dişeti kanaması vardır. Yaşlı bireylerde kanama görülmeyebilir. Diş kolelerinde dental calculus (tartar, diştaşı) görülebilir. Bu hastalık, eğer tedavi edilmezse dişin mobiletesini arttırır ve alveolüyle bağlarını kaybeden diş ağızdan kolayca düşer. Periodontal hastalıkların tedavileri Periodontoloji Uzmanları veya Dişhekimleri tarafından yapılır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Egzama nedir belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi
 3. Kanal Tedavisi Nedir - Kanal Tedavisi Hakkında - Kanal Tedavisi Sonrası
 4. Ameloblast Nedir Tedavisi Hakkında Bilgi
 5. Diş Apsesi Nedir - Diş Apsesi Hakkında - Diş Apsesi Tedavisi
 6. Kaçış sendromu hastalığı hakkında; Nedir? Belirtileri ve tedavisi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri