Hoşgeldiniz.

Ağrı Hamur Kümbeti , İbrahim Paşa kümbeti , Ağrı Hamur Kümbete nesil gidilir , Ağrı Hamur Kümbeti mimari özellikleri Ağrı Hamur (İbrahim Paşa) Kümbeti Hamur
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ağrı Hamur Kümbeti (İbrahim Paşa kümbeti), Ağrı Hamur Kümbeti hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağrı Hamur Kümbeti ,İbrahim Paşa kümbeti, Ağrı Hamur Kümbete nesil gidilir,Ağrı Hamur Kümbeti mimari özellikleri

  Ağrı Hamur (İbrahim Paşa) Kümbeti  Hamur ilçe merkezinde, İshak Paşa’nın torunlarından İbrahim Paşa ile ailesinin gömülü bulunduğu kümbet, giriş kapısı üzerindeki kitabeden öğrenildiğine göre 1802 yılında yaptırılmıştır.

  Selçuklu ve Osmanlı kümbetlerinden farklı bir plan özelliği gösteren bu kümbet, Kırşehir’deki Aşık Paşa Türbesine benzemektedir. Güney tarafından orijinal olmayan bir kapı vasıtası ile içerisine girilen kümbet, dikdörtgen planlı olup, üzeri ayna tonozlu bir sistemle örtülmüştür.

  Kesme taştan yapılmıştır. Ayrıca cephelerde dört sıra halinde bazalt taşı ile hareketli bir görünüm sağlanmıştır. Türbenin doğusunda üç, batısında da iki penceresi bulunmaktadır. İç kısımdaki bitkisel motifler, yıldızlar ve yazılar tahrip edilmiştir.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.