Hoşgeldiniz.

Ağrı ilinin coğrafi özellikleri , Ağrının coğrafi özellikleri nasıldır , Ağrının coğrafi özellikleri hakkında bilgi Ağrı coğrafi özellikleri Ağrı ili , Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ağrının coğrafi özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağrı ilinin coğrafi özellikleri,
  Ağrının coğrafi özellikleri nasıldır,
  Ağrının coğrafi özellikleri hakkında bilgi

  Ağrı coğrafi özellikleri

  Ağrı ili, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir ildir. Adını içinde bulunan Ağrı Dağı'ndan almıştır.39.05 ve 40.07 kuzey enlemleri ile, 42.20 ve 44.30 doğu boylamları arasında yer alan il, deniz seviyesinden 1640 m yükseklikte kurulmuştur.
  Anadolu'nun İran'la bağlantısını sağlayan yolun üzerinde bulunması ile önemi artan ilin doğusunda İran, batısında Muş ve Erzurum, kuzeyinde Kars, güneyinde Van ve Bitlis ile kuzeydoğusunda Iğdır ili bulunmaktadır.
  Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Murat-Van bölümü içinde kalan yüksek Anadolu yaylasının devamı üzerinde yer almaktadır. Yüzölçümü 11376 kilometre karedir. Topraklarının %46'sını dağlık alanlar, %29'unu ovalar, %18'ini platolar ve %7'sini yaylalar oluşturmaktadır.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.