Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler Akdeniz Bölgesinde Yetiştirilen Ürünler Akdeniz Bölgesi Tarım Ürünleri Akdeniz Bölgesinde Bulunan Tarım Ürünleri Kıyı kesiminin başlıca ürünleri pamuk , susam
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler Bitkiler

  Akdeniz Bölgesinde Yetiştirilen Ürünler
  Akdeniz Bölgesi Tarım Ürünleri
  Akdeniz Bölgesinde Bulunan Tarım Ürünleri

  Kıyı kesiminin başlıca ürünleri pamuk, susam , yer fıstığı , turunçgiller, muz , zeytin , incir , üzümdür, Bu kesimde yapılan bitkisel üretimi farklılaşmış dalı da özellikle Antalya ve Mersin dolaylarında yoğunlaşmış olan turfanda sebzecilik ve seracılıktır; üretim özellikle son 10 yıl içinde hızla artmıştır.
  Göller yöresi ve Teke yöresinin iç kesimlerindeki tarımsal etkinlik ise iklim ve toprak özelliklerine bağlı olarak hemen hemen tümüyle farklı bir nitelik taşır. Bu kesimde daha çok kuru tahıl tarımı egemendir. Sulana bilen alanlarda ise iklim koşullarına uygun sanayi bitkileri ve meyveler yetiştirilir. Bu yörelerdeki dağlık alanlar hem ovaların doğal su deposu hem de yazın ovalardan getirilen sürüler için yaylak işlevi görür. Tarım takviminin farklı oluşu yüzünden , dağlık alanlardaki kırsal kesimde yaşayan halkın birbölümü zaman zaman aşağıdaki ovalara inerek tarla işlerinde çalışır.
  Modern tarım teknikleri kullanıldığından üretim miktarı fazladır. Yetiştirilen birçok ürünün Türkiye içindeki payı yüksektir. Türkiye pamuk üretiminin %41 gül yaprağı ve muz üretiminin tümü turunçgillerin %89,
  yer fıstığı üretiminin % 90 , soya üretiminin %91, karpuz üretiminin %29, domates üretiminin %21, üzümün %17 ve zeytin üretiminin de %15 Akdeniz Böl’nden sağlanır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ege Bölgesinde Yetişen Ürünler Nelerdir
 3. Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler
 4. Akdeniz Bölgesinde Yetişen Ürünler, Akdeniz Bölgesinde Hangi Ürünler Yetişir
 5. Trakya bölgesinde yetişen ürünler nelerdir
 6. Akdeniz Bölgesinde En Çok Yetişen Ürünler Nelerdir, Akdeniz Bölgesinde Hangi Ürünler Yetiş
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri