Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

atatürk'e mektup lar , mustafa kemal atatürk'e mektup örnekleri lise ödevi için kısaca yazarmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Atatürk'e Yazılan Mektup Örnekleri 15 Temmuz
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1119      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk'e Mektup Örnekleri Kısa

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk'e Mektup Örnekleri Kısa

  Saygıdeğer Büyüğüm Atatürk,
  Yurdumuzu düşmalardan kurtardığın için teşekkür ederim. Yaptığın devrimlerle yurdumuzu ileri götürdün. Ülkemizin ve milletimizin ileri gitmesi için büyük çaba harcadın. Senin sayende diger ülkelerle aynı seviyeye geldik. Çocuklara Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı armağan ettin. Bunun için çok mutluyuz. Cumhuriyeti ilan ettin. Bu sayede milletimizin özgür olmasını sağladın. Tüm yaptıkların için sana teşekkür ederiz. Senin kurduğun cumhuriyeti koruyacağımıza söz veriyorum. Seni hiç bir zaman unutmayacağız ve izinden yürüyeceğiz. Bir Türk çocuğu olmaktan gurur duyuyorum. Senin de söylediğin gibi; “Ne mutlu Türk’üm diyene”
  Saygılarımla,
  2 / A Doruk CAGLAYAN

  Sevgili Atatürk,
  Seni çok seviyorum. Sen cumhuriyeti kurdun, düşmanları kovdun, bizi kurtardın, özgür bıraktın. Seni çok özlüyorum Atatürk. Savaşı kazanmak için çok risk aldın. O mermi saatine çarptığında
  seni gerçekten yaraladı mı? Canın çok yandı mı? Seni hep anıyoruz Atatürk.
  Sınıfımızda senin resimlerin ve seni anlatan kitaplarımız var.
  Biz seni çok seviyoruz. Sevgiler
  2-B Arda AKKUZU

  Sevgili Atatürk,
  Ülkemizi düşmanlardan kurtardın. Çağdaş ve insan haklarına değer veren bir ülke kurdun. Ben bu ülkede yaşadığım için çok mutluyum. Ülkemi gerektiğinde düşmanlardan kurtaracağım. Senin kurduğun bu ülkenin bilim, sanat, ticaret ve birçok alanda en üst sıralarda olması için çalışacağım. Ülkemin bütün çocukları gibi bende sana minettarım.
  2/C Elif ZEYNEP KOÇYILDIZ

  Sevgili Atatürk,
  Seni çok seviyorum. Sen hayatımda gördüğüm en çalışkan,
  en cesur en yardımsever komutanlardan birisin. Bizi her türlü savaşlardan kurtardın.
  Sen bize yardım ettiğin için biz hepimiz senin bir komutanınız.
  2/C Nehir YAZICIOĞLU

  Sevgili Atatürk,
  İyi ki varsın Atatürk. Sen olmasaydın ne yapardı bu millet? Sen bize cumhuriyeti kazandırdın. Ya haklarımız olmasaydı ne yapardık? Kadın hakları, yeni harfler, kılık – kıyafet, eğitim hakkı… Sen hem iyi bir lider, hem de komutandın. Keşke herkes senin gibi olsaydı. Bize bu bayramları, zaferleri, cumhuriyeti veren sendin. Sen ölsen de hala bizim kalbimizde sonsuza dek yaşayacaksın. Sen hep en büyük Türk olacaksın. Keşke seni görebilseydim, sana kocaman sarılabilseydim.
  Umarım yattığın yerde, yani Anıtkabir’de mutlusundur. Huzur içinde yatman umuduyla.
  3/A Işık GÖK

  Sevgili Atatürk,
  Seni görebilmeyi çok isterdim. Sen bize birçok haklar kazandırdın. Çok iyi bir lider oldun. Sen olmasaydın belki şu anda bizi padişahlar yönetiyor olurdu. Bize bayramlar armağan ettin. Benim en sevdiğim bayram Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Çünkü o bayram bizim, yani çocukların bayramı. Ama kim bilir belki de büyüyünce en sevdiğim bayram fikrim değişebilir.
  Ben seni çok seviyorum. Bütün Türklerin de seni sevdiğini biliyorum.
  3/A Selin MERT

  Sevgili Atatürk,
  Ben sana minnettarım ama nasıl açıklayacağımı, nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. Bence bütün Türk milleti sana minnettar ama bazıları hala senin yaptığın yeniliklere uymuyorlar. Bu da beni çok üzüyor. Bence her Türk, her öğrenci, her insan senden örnek almalı. Ben senin ilkelerine saygı duyup, onları korumaya çalışıyorum. Sınıfça okuduğumuz bir metindeki bölüm dikkatimi çekmişti. Oradaki karakter bir öğretmendi ve şöyle demişti:

  Kimse Atatürk olamaz ama onun ilkelerini korursan, sende ondan bir parça vardır.
  Bence de. Kim senin kadar cesur, hoşgörü, adaletli, saygılı ve iyi bir önder olabilir ki? Ayrıca duygularımı mektuplara dökmek de çok hoşuma gidiyor.
  Sevgiler…
  3-B Hanzade Durmuşoğlu

  Sevgili Atam,
  Sana olan sonsuz saygım ve sevgim, bana aydınlattığın yolda yürütüyor beni. Bana hayatım boyunca destek olacağına ve yanımda olacağına inanıyorum. Ben seni hissediyor seni anlıyorum. Senin sonsuz vatan sevgine, bize feda ettiğin canına borçluyum kendimi. Bize armağan ettiğin okullar, yollar, fabrikalar ve hastaneler için sonsuz teşekkürler. İleri görüşlü oluşun, bize feda ettiğin milli mücadelede seni başarılı yaptı. Sana gelen kurşunların hepsinin üstesinden geldin. Bize armağan ettiğin Geometri kitabı için teşekkürler. Hayatım sana bağlı benim. Açtığın yolda yürüyeceğime söz veriyorum. Kalbimde yaşıyorsun ve hep yaşayacaksın.
  Sevgi ve saygılarımla…
  3-B Lara Öge

  Sayın Büyüğüm Atatürk;
  Sizi hep görmek istemişimdir. Ama ben doğmadan siz ölmüşsünüz. Bu mektubu okumanızı çok isterdim. Atam siz olmasaydınız, bu mektubu yazamazdım. Çünkü alfabeyi bilmiyor olurdum.
  İşte bize bu hakkı verdiğiniz için size hep saygı ve sevgi duyacağım. Tıpkı senin bizlere duyduğun gibi.
  Atam son bir şey daha söylemek istiyorum siz olmasaydınız Cumhuriyet de olmazdı.
  Biz bu kadar özgür olamazdık.
  Sevgilerimle
  Ece Arabacıoğlu 3/C

  Sevgili Atatürk’üm,
  Seni çok seviyorum. Ülkemizi kurtardığın için sana çok teşekkür ederim. Ben bir kız çocuğuyum. Senin bize verdiğin kadın hakları sayesinde özgürce ve erkeklerle eşit haklara sahip olarak yaşayacağım. Sana saygım ve sevgim sonsuzdur. Ülkemiz için yaptığın yenilikler, bizlere verdiğin haklar, özgürlükler için sana çok şey borçluyuz. Sen tüm dünyaya da barışı, insanlara saygıyı öğrettin. Seni ben ve herkes bütün kalbimizle seviyoruz.
  Sevgi ve saygılarımla
  4-A Duru KARAKÖSE

  Sevgili Atam,
  Atam, siz bizim ülkemizi düşmanlardan kurtardınız. Şu anda siz olmasaydınız ya ölmüş ya da yabancılara bağımlı olarak yaşıyor, onlara çalışıyor olacaktık. Siz Kurtuluş Savaşı’yla yurdumuzu korudunuz. Bizler, size ve savaşta yer alan silah arkadaşlarınıza çok şey borçluyuz. Sizler tüm vatanı koruyarak düşmanları vatanımızdan atarak bizi kurtardınız.

  Siz çok özel kişisel özelliklerinizle de tanınan birisiniz. Cesurdunuz. Toplumu bir amaç etrafında birleştirip bütünleştirdiniz. Kendinize ve Türk insanına güvendiniz. İnsanları cesaretlendirip savaşlarda başarıyı sağladınız. Çok iyi bir liderdiniz. Sizin gibi bir insana sahip olduğumuz için çok şanslıyız.
  Siz ölmediniz Atam! Hala tüm Türk halkının kalbinde yaşıyorsunuz ve yaşayacaksınız.
  Sizi çok ama çok seviyorum ATAM.
  Manolya KILIÇ 4/B

  Sevgili Atatürk,
  Senin emanetin olan ülkemizde, Türkiye’nin geleceği benim. Her gün doğan o sarı güneş, bana senin sarı saçlarını hatırlatıp güç verir. Bulutlar senin mavi gözlerin gibi her yeri görür. Seninle tanışıp, sohbet edebilmek, duygularımı sana anlatmak için neler vermezdim.

  Ah ATAM ! Sen olmadan burası arısız bir bal kovanı… Burası tomurcuğu olmayan bir çiçek, kitapsız bir kütüphane… Sen Türkiye’ye kan pompalayan, hayat veren bir kalpsin. Sakın üzülme benim canım ATAM, ülken emin ellerde…
  Ece Hasdemir- 4C

  SEVGiLi ATATÜRK,
  EĞER SEN OLMASAYDIN ŞU ANDA BiZ ÖZGÜR OLAMAZDIK, BAYRAMIMIZ OLMAZDI, 23 NiSAN 1920 YILINI KUTLAYAMAZDIK, TBMM AÇILMAZDI iYiKi SEN VARSIN. ATATÜRK''ÜM SEN OLMASAYDIN YABANCILAR BiZi ESiR ALIRLARDI SEN DÜŞMANI TÜRKiYE''DEN DENiZE DÖKTÜN, HALKIN iÇiN CANINI FEDA ETTiN , BENDE BUNUN iÇiN KOMUTAN OLMAK iSTiYORUM. KEŞKE ÖLMESEYDiN, ŞUANDA YANIMDA OLSAYDIN, SEN ÇOK iYi BiR iNSANDIN, SENi SEViYORUM. SEN BU DÜNYADA Ki EN iYi iNSANSIN, SENi HiÇBiR ZAMAN UNUTMAYACAĞIM.KEŞKE SENi RESiMLERDEN DEĞiLDE GERÇEKTEN GÖRSEYDiM. SENi CANLI GÖRSEYDiM BiRŞEY iSTEMEZDiM. SENi ŞiMDi DERTLENDiRMEYEYiM DE GÜZEL TOPRAĞINDA RAHAT UYU. ÇOK ÇALIŞIP BÜYÜYÜNCE KOMUTAN OLUP BU VATANI KORUYACAĞIM.

  ------------------------------------------------------

  ATAM
  29 EKİM 1881 YILINDA DÜNYAYA GELDİN
  O ALTIN SARISI SACLARINLA VE MASMAVİ GOZLERİNLE TANINDIN İLK ONCE.
  KİM BİLEBİLİRDİ Kİ BU VATANIMIZIN KURUCUSU OLACAGINI
  KİM BİLEBİLRDİ Kİ VATAN İÇİN ÖLUMUNE SAVASACAGINI
  KİM BİLEBİLİRDİ Kİ VATAN İÇİN KANLAR DÖKÜLECEĞİNİ
  BÜYÜDÜN, BÜYÜDÜN VE BÜYÜDÜN
  O SAYGINLIĞINLA, DÜRÜSTLÜGÜNLE, SEVGİNLE AKLINLA VE YÜREĞİNLE
  BÜTÜN İNSANLARIN KALBİNDE TAHT KURMAYI BAŞARDIN
  HER BİR YÜREKTE, HER BİR AKILDA VE DİLDE M.K ATATÜRK VAR
  İNSANLARIN SANA OLAN SAYGINLIĞI BİTMEDİ VE BİTMEYECEK
  ATAM SANA SÖZ VERİRİM Kİ BİZE EMANET ETTİĞİN BAYRAĞIMIZI VE VATANIMIZI
  ŞEREFİMİZLE VE NAMUSUMUZLA KORUYACAĞIZ
  GÖZUN ARKADA KALMASIN ATAM SEN RAHAT UYU
  SENİN YOLUNDA GİDİYORUZ SENİN YOLUNDA ÖLECEGİZ...
  EMANETİNDE YASIYORUZ ATAM SEN RAHAT UYU
  BİR MUSTAFA KEMAL DAHA GELMEZ BU DÜNYAYA......

  ------------------------------------------------------

  Ey Türkiye’nin Kurucusu Atatürk,

  Uğrunda hayatını verdiğin, başka bir şey düşünmediğin “Türkiye”nin halini gel de gör.

  Senin en büyük yapıtlarından biri olan “Gençliğe Hitabe”nin ana temasından bahsediyorum; yani Türk gençliğinden. Senin peşinden koşmak şurada dursun neler yaptıklarını bir gör Atam! Uyuşturucu ve sigarayı ağızlarına sakız ediyorlar. İnsanları korkutuyorlar.

  Senin kurduğun devlet için oy veren yetişkinler ya Ata’m? Küçük çocukları kaçırıp olmayacak şeyler yapıyorlar. Çalıştırıyorlar okuması gereken çocukları.

  Devletin yetimhanelerinde çocuklar ölesiye işkenceye mahzur bırakılıyor.

  Ya mahkemeler? En önemli olan adalet! Küçük paralar karşılığı haksızlar haklı oluyor Ata’m.

  Seni saygıyla hatırlıyoruz Ata’m bu olumsuzlukları düzeltmek istiyoruz; fakat korkuyoruz. Korkuya yer verilmemesi gereken bu devlette, bu topraklarda ağzımızı açıp konuşmaya korkuyoruz.

  Seni düşündükçe içimizde yükselen alevler, içimizdeki huzur, gurur yavaş yavaş yok oluyor Ata’m! Bu suç bizim değil Ata’m! Peki ya kimin? 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. SEVGİLİ ATAM

  Ben bize bıraktığın o güzel yurdun bir köşesinden sana sesleniyorum. Seni hiç görmedim seninle konuşmadım.Sana çiçek vermek isterdim.O güzel yurdun bahçelerinde dal boy boy,renkleri birbirinden karışmış demetler sunmak isterdim.Sana o güzel yurt dan bir mektup yazıyorum.

  Kim bilir ne kadar özledin dünyayı halkını bizleri?

  Aradan geçen bunca sene sonra biz seni çok özlüyoruz sana şiirler mektuplar yazıyoruz. Her gün o gülümseyişinle masmavi çakır gözlerinle resimlerle bize bakıyorsun. Sen bizi duyuyor görüyorsun şimdi en büyük eserin cumhuriyetin 85.yılında senin başarıların sayesinde en yükseklerde bilmem bana inanır mısın?

  Ben seni seviyorum Atatürk’üm çok seviyorum. Sana ve yurduma laik yetişeceğime söz veriyorum. Seninle birlikte çağdaşlığa uygarlığa hedeflerimize ulaşacağız. Sensiz olmuyor Atatürk’üm!

  Mektubumun sonunda bize inanmanı güvenmeni ve uykunda rahat olmanı diliyorum.Bizler ileride doktor avukat öğretmen olacağız.Bizler senin çağdaş uygar adaletli ruhunu taşıyan Mustafa Kemaller olarak yetişeceğiz sana söz veriyorum.Sana bunları yazdığım için çok mutluyum.Çünkü bende artık Mustafa Kemalim…..

  ADI: ELÇİN ESRA ÖZTÜRK
  OKUL: ATATÜRK İ.Ö.O


  SEVGİLİ ATAM


  Ben bir 6.sınıf öğrencisiyim Bilin ki sizin kahramanlığınızdan ulusum adına gurur duyan biriyim. Şunu biliyorum ki benim şuan ki yaşamımın varlığına neden olan kişisiniz.

  Sizden dört isteğim olacak şimdinden bilin ki bunları sizin kurduğunuz temelleri sağlamlaştırmak isteği ile doludur. Bu isteklerimin birincisi Türk milletine ihanet edenleri cezalandırmanızdır İkinci olarak ana derslerin içinde Türk tarihi dersi olmasıdır Böylece sizi ve sizden öncesini çok iyi şekilde öğrenebiliriz Üçüncü olarak terörün çözülmesidir. Son olarak ekonomiğimizi düzelmesi ve yenilmez güçte olan ordumuzun daha güçlenmesidir. Gereğini arz eder size hayat boyu teşekkür ederim

  ADI: BATUHAN ATIŞ
  OKUL: ATATÜRK İ.Ö.O

  CANIM ATATÜRK’ÜM

  Benim adım Simge sizinle tanışmayı ellerinizden öpmeyi çok istiyorum. Sizin çocukları çok sevdiğiniz duydum. Onun için beni de çok seveceğinizi biliyorum ve sizinle vakit geçirmek istiyorum. Sizinle baba kız gibi olmayı düşünüyorum. Düşümde elinizden tutup beşiklere gitmeyi ben orda oynarken o güzel mavi gözlerinizle bana bakıp gülümsediğinizi görüyorum. Ve bu beni çok mutlu ediyor inşallah bu hayalim bir gün gerçek olur ve sizinle dilediğim şekilde vakit geçirebilirim. Belki bir tiyatroya beklide bir lunaparka gideriz.

  Sizi çok sevdiğim için sizi örnek aldım. Sizin gibi çok çalışkan ve akıllı bir öğrenciyim üçüncü sınıfa gidiyorum. Şuana kadar derslerimden hiç zayıf almadım. İnşallah hep böyle devam eder ve sizin gibi iyi yerlere ulaşabilirim. Hatta sizin gibi ülkemiz için bir takım uğraşlarda bulmayı istiyorum. Siz iyi ki varsınız. Siz olmasaydınız halimiz be olurdu bilemiyorum. Sakın ama sakın bırakıp usanmayın. Devamlı bu şekilde ülkemiz için savaşın düşmanlara fırsat vermeyin.

  Binlerce askerlerimiz şehit olmakta buna bir çözüm yolu bulmanızı rica ediyorum. Aslında benim ricam o kadar çok ki gücüm yettiği kadar yazmaya çalışacağım. Örneğin sokakta yaşayan çocuklara daha çok sahip çıkılmasına işsizlere iş bulunmasın ve bu zamların biraz düşürülmesini istiyorum. İnşallah bu söylediklerimi dikkate alırsınız. İnanın biz o zaman daha mutlu olacağız. Ve geleceğim için korkmayacağım. Sizi çok ama çok seven simge Kızıldağ kendinize çok iyi bakmanızı istiyorum.

  ADI: SİNEM KIZILDAĞ
  OKUL: ATATÜRK İ.Ö.O

  SEVGİLİ ATATÜRK

  Biliyorum yaşamıyorsun elemek çok zor ama sen benim yüreğimde yaşıyorsun. Atatürk’üm tek bir hayalim var senin yaşaman. Eğer yaşasaydın senden sadece şunu isterdim insanların iyilik perisi gibi bir iyi insan olmasını sağlamanı isterdim. Ama maalesef ki bu mümkün değil çünkü insanlar iyilik ve Müslümanlık nedir? Onu bilmiyorlar. Neyse Atatürk’üm ben seni çok seviyorum. Her zamanda seveceğim. Seni çok seviyorum Atatürk

  ADI: BÜŞRA DURBAK

  ATATÜRK

  Atatürk keşke ölmeseydin seni çok seviyorum sen bizim yurdumuzu kurtardın sen olmasaydın halkımız daha savaşa devam ediyordu. Atatürk seni çok seviyorum

  ADI: OKTAY ŞAHİNBAŞ GAZİLER İ.Ö.O

  SEVGİLİ ATAM

  Ben sana aydın’ın güzel ilçesi Didim’den yazıyorum. Seni hiç görmedim fakat görmeyi çok isterim. Sevgili atam sen olmasaydın biz özgür olamazdık. Birçok devrimler yaptın 2008 yılında cumhuriyetimizin 85. Yılını kutladık bugün için çok mutluyum sen olmasaydın biz 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramını kutlayamazdık. Yurdumuzu düşmanlardan kurtardığın için sana çok teşekkür ederim. Senin her resmine baktığımda yaşıyormuşsun ve biz Türk çocuklarını görüyor ve duyuyorsun gibi geliyor. Bu vatanı bize emanet ettiğin için ben de vatanıma sahip çıkacağım ve okuyup faydalı bir insan olacağım. Atam sen her zaman kalbimdesin ve her zamanda öyle kalacaksın. Biz Türk çocukları oldukça Atam sen yerinde rahat uyu seni çok seviyorum. Sen gibi Atam

  ADI: YAĞMUR KUŞAKÇI
  OKUL: MAHİR ÖZGÜR DAMAR İ.Ö.O
  SINIF:2/C

  SEVGİLİ ATATÜRK

  Bize bırakıp gittiğin için cumhuriyeti teşekkür ederim. Bize bıraktığın ülkeye teşekkür ederim. Sen olmasaydın bu ülke düşmanların elindeydi. Sen bizi kurtardın düşmanları ülkemizden attın sana teşekkür ederim

  ADI: ZAFER BEYAZ
  OKUL: ATATÜRK İ.Ö.O
  SEVGİLİ ATAM

  Sen yaşasaydın senden dünyada töre’nin bitmesini dünya’da barış ve sevgiyi isterdim. Sen bu ülkeyi kurtarmasaydın şimdi biz burada bu yazıyı yazamazdık. Atam sen yaşasaydın bu dünyada töre diye bir şey olmazdı. Bu kadar çok şehidimiz olmazdı belki keşke yaşasaydın keşke. Atam hep kalbimizdesin….

  ADI: NESLİHAN ÜSTÜN
  OKUL: ATATÜRK


  SEVGİLİ ATATÜRK:
  Keşke sen şuan da burada olsaydın. Seni aramızda görmekten onur duyardım. Sen gelmiş geçmiş ataların en yücesisin. Son bu kurtuluş savaşında olmasaydın annen Zübeyde Hanım ve baban Ali Rıza Efendi olmasaydı 1881 yılında doğmasaydın kısaca sen olmasaydın biz burada bu ülkede ve bu şehirde bizde olmazdık. Keşke sen şu anda yaşıyor olsaydın belki de bana göre hırsızlıklar katlanıyor gasp ve teröristler vb. olmazdı.

  Ama olsun sen yücesin savaşta yaralanmış olsan da dimdik ayakta kalarak “ben bu vatanı bunlar gibi soysuzlara yar etmem” diyerek ayakta durdun. Savaşta şehitlerimizin kanıyla havada dalgalanan al ve beyaz bayrağımız ortaya çıktı. Hiç üzülmem onların arkasından. Çünkü onlar şu anda cennet’teler ama gazilerimizde unutmayalım. Onlarda gazi olmanın gururunu dimdik ayakta duruyorlar. Keşke içimden “bende o savaşta olsaydım Atamı görüp onun yanında onun emirlerinde bir savaş yapsaydım” demişimdir. Senin ilhamın benim şu andaki askerlerimize güç kudret ve kabiliyet vermektedir. Bizim askerlerimiz Mehmetçiklerimiz senin yolundan ve izinden ayrılmayıp senin yolundan ve izinden gitmektedir.

  İşte sen bu vatanı bize gözün kapalı teslim ettin işte daha bu vatan dimdik ayaktadır. İşte sen sağ olsaydın bu vatan bıraktığın gibi alırdın. Sadece bir takım değişiklikler olmuş olabilir. Sen vefat etmiş olsan da senin yolunu izini ve sözünü unutmayacağız. Bu al bayrağımız hiçbir zaman yere inmeyecek her zaman havalarda dalgalanacaktır. Her kez bunu bilmelidir. Belki bu mektubu okumak için belki uzun zaman olabilir çünkü öteki mektuplar var. Bunu bilmeni istiyorum ben bu mektubu sana elimle yazmadım yüreğimle yazdım. Söyleyeceklerim bu kadar.

  ADI: EMRE GÜN  SEVGİLİ ATATÜRK

  Şimdi zamanımızda olsaydın sizi çok ama çok görmek isterdim. Yine savaşlar çıktı yine ülkemizde evler arabalar askerlerimiz ölüyor. Şimdi yine de dermanı isterim çare isterim. Atam seni çok görmek isterim sizin eskiden nasıl yurdumuzu kurtardığınızı görmek isterim seni tek ben değil bütün millet seviyor canım Atatürk.

  ADI: SELAHATTİN YENİKEÇECİ
  OKUL: ATATÜRK İ.Ö.O

  SEVGİLİ ATAM

  Bize bu vatanı ve milleti koruyacağımıza inandığın için bıraktığını biliyorum ve vatanımıza sahip çıkacağıma sana söz veriyorum. Askerlik görevimi istekle senin gibi yerine getirecek olduğuma emin olabilirsin. Ülkemizde bazı vicdansızlar ülkemizi yok etmeye çalışıyorlar mesela Ergenekon dan yakanmış olan komutanlar Türkiye sayesinde geçimini sağlıyor ve ülkemize hıyanet etmeye çalışıyorlar. Ülkemiz artık yalan oldu. Atam ülkemiz ne hale geldi. Bunu bir görebilsen Atam o zaman tüm yaptıklarının boşa olduğunu anlardın. Sevgili atam Türkiye deki en büyük gaflet Türk insanının birbirini kandırıp ülkeye yani Türkiye Cumhuriyeti’ne hıyanet etmesidir.

  Bize Türkiye cumhuriyetini nasıl kazandığını ve nasıl kurtarıldığını ne zorluklarla karşılaştığını anlatan “söylev” ve “nutuk”u yazdığın için sana tüm kalbimle teşekkür ederim. Atam yattığın yerde rahat uyu bu vatan bize emanet biz Türk halkı olarak emanete hıyanet etmeyiz. Ülkeyi böyle kötü hala getirenler utansın sen elinden geleni yaptın sıra bizde. Atam bize birçok eser bıraktın hepside çok yararlı çok güzel şeyler ve bu eserlerinin en büyüğü Türkiye Cumhuriyeti’dir. Atam senin sevdiğimi söyler ve lafıma burada son veririm. Saygılarımla

  ADI: İSMAİL OĞUZHAN TURAN

  SEVGİLİ ATATÜRK’ÜM

  Eğer sen olmasaydın, biz olmazdık. Özgür Türkiye Cumhuriyeti olmazdı. Atatürk’üm, bugün yaşıyorsak aydınlık içinde, senin yaptıkların sayesindedir. Sen bizler için yaşadın, bizler için çalıştın.

  Keşke ölmeseydin. Şuan yanımızda olsaydın. Bize doğruyu gösterseydin. Seni çok seviyoruz. Seni hiçbir zaman unutmayacağız. Keşke seni resimlerde değil gerçekte görseydim. Ellerinden öpebilseydim. Ancak biliyorum ki seni görmek demek bu değil. Eserlerine sahip çıkarak seni sonsuza dek yaşatacağız.

  Atatürk’üm, sonsuzluk uykunda rahat uyu. Senden bize inanmanı, bize güvenmeni istiyorum. Bizler senin yenilikçi ruhunu taşıyan Mustafa Kemal’ler olarak yetişeceğiz. Sana söz veriyorum.

  ADI: GÖKSU SARIDOĞAN
  OKUL: GAZİ İ.Ö.O.

  DEĞERLİ BÜYÜĞÜM ÜLKEMİZİN EŞSİZ LİDERİ,DÜNYANIN ÖRNEK ALDIĞI TEK İSİM;

  “Türk çocuklarının ve gençlerinin sesine kulak vermek dertlerine dileklerine derman olabilmek adına ey Türk gençliği!” makamına başkan almaya karar vermişsiniz. Yeni görevinizde başarılarınıza bıraktığımız yerden aynı şekilde devam etmeniz en büyük dileğim.

  Atam;19 Mayıs 1919’da bu ülkenin hatta dünyanın kaderini değiştirdiniz. Yeniden ülkemizin tarihini yazdınız. Size ulusum minnettardır. Ancak size yüksek makamınızı bıraktığınızdan beri yeriniz hiç dolmadı.

  Her yüz yılda bir sizin gibi insanların dünyaya geleceği söylenirdi. Ben sizi 2081 yılında bekliyordum. Ancak ülkemizin durumunu görünce tekrar yapılacak işler var diyerek göreve talip olmuşsunuz. İnanıyorum ve size sonsuz bir güven duyuyorum.

  Üzerimize kurtuluş savaşın da daha ağır yüklerin yükleneceğini ev baştan belirtmek isterim. Hiçbir şey sizin bıraktığınız gibi değil. Zaman içerisinde her şey çok değişti. Anlaşılmaz ve inanılmaz güvensizlikler yurdumuzu sardı.

  O zamanlar da düşmanlarımız belli idi. İngiliz almanı Fransız nicesi. Ancak şimdi düşmanlarımızı tanıyamaz olduk. Askeri dağdaki kardeşi anne babayı çocuğu çocukları ise anne babaları öldürür oldu. Sebepleri hep nedensizdi. Hiç kimse bilmiyor. Neyi hangi nedenle niçin yok ettiklerini. Bu yüzden dedim hiçbir şey sizin bıraktığınız gibi değil diye. Ama ben yine d umudumu hiç kaybetmedim. Bir gün yeniden çıkıp geleceğinizi biliyordum. Çünkü siz 75 milyonluk bir ülkede 74 milyonun yüreğinde sevgi ve özlemle beslenerek yaşatıldınız.

  Durum vahim ama ümitsiz değil. Çünkü bu gün daha güçlüsünüz.

  -Nereden alıyorum bu güçleri. Der seniz ben varım atam biz varız! Düşmanlarımızın elli katı Türk genci çocuğu ve büyüğü var. Siz demiştiniz. “Muhtaç olduğun kudret damarınızdaki asil kanda mevcuttur” diye.

  İzin verirseniz size siz yerine “canım ayam!” demek istiyorum dün böyle diyordum. Bugün de demek istiyorum. Ben ve arkadaşlarım emir ve görüşlerinize hazırdır. KOMUTANIM……

  ADI: ASYA KABADAYI
  OKUL: ÖZEL GONCA İ.Ö.O

  SEVGİLİ ATATÜRK

  Merhaba Atam. Ben seni çok seven Ecem. Biliyor musun? Bu günlerde seni iyice arar olduk. Televizyonda şehit haberleri duydukça “ah şimdi atam olacaktı” diyoruz. Ama sen üzülme atam. Kahraman askerlerimiz onların üstesinden gelecektir.

  Sen çocukların çok severdin. Onlara hep “bugünün çocukları yarının büyükleridir ”derdin Atam. Ama kimi çocuk sokakta yatıyor kalkıyor şiddet görüyor. Ama kimse onlara yardım etmiyor. Üstüne gülüp geçiriyorlar. Neden kimsenin yüreği sızlamıyor anlamıyorum doğrusu.

  Atam sen kurtuluş savaşı ‘nı olağan üstü davranışlarla bize kazandırdın. Bize bu topraklarda rahat ve huzurlu yaşayabilelim diye Türk milleti kendi canını feda etti. Ama biz şimdi sizin o kanınızı feda ederek aldığınız toprakları parayla yabancılara satıyoruz. Hani demiş ya Mehmet Akif Ersoy “bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı düşün altında yatan binlerce kefensiz yatanı”. Peki o şehitlerimiz rahat mıdır acaba o yabancılara sattığımız evlerin altında? Rahat mıdır Atam.

  Neyse Atam. Biz seni çok seviyoruz. Seni asla unutmayacağız. Senin gönlün rahat olsun. Bizim milletimiz emin ol ki bunların üstesinden gelecektir.

  ADI: ECEM YALMAN
  OKUL ATATÜRK İ.Ö.O

  ATAM

  Sen büyük lider ülkemizi kurtarıp bize muylu ve huzurlu bir ülke bıraktın. Bizler bugün bu dünyada yaşıyorsak senin sayende. Çünkü bir çok kişi bizim kardeşliğimizi bozmaya bizleri birbirimize düşürmek istiyorlar. Ama biz el ele tutuşarak onlara karşı savaşmaya onlara karşı direnmeye devam edeceğiz. Bu devletin başına kim geçerse geçsin senin kadar dürüst ve adaletli yönetemeyeceğini herkes biliyor.

  Dilerdim ki hala yaşıyor olsaydınız bu ülkenin ne kadar zor şartlarla yönetildiğini görseydiniz. Ne yazık ki bizler bu günleri görmek istemesen de kulaklarımız duymak istemesen de buna mecburuz. Eminim yaşasaydınız gene bizim için savaşır bizi düşünür ve bizler için yaşardınız. Keşke şu anda bizimle olsaydınız da sizin gibi bir Türklüğün onur verici kişiliğini birçok yeni nesil daha yakından görüp tanıma şansları olsaydı. Eminim siz şu anda bunlara bizimle birlikte yaşıyor olsaydınız barışın ve kardeşliğin dolu olduğu bir dünyada yaşıyor olurduk.

  Senin gibi bir onur verici kişiliği kaybettiğimiz için önemle çok üzgün olduğunuzu belirtir sizi saygı ve sevgi ile anarız

  ADI: SELİN ÖZBAY
  OKUL: ATATÜRK İ.Ö.O

  ATAM

  Keşke yaşasaydın. Yaşayıp ta görseydin bu ülkenin halini. Görüp de kendinle Türk milletiyle gurur duysaydın. Bize ne büyük bir armağan verdiğini görüp ne doğru bir iş yaptığını anlasaydın.

  Her şeyin iyi yanı olduğu gibi kötü yanı da var. İşte bizim ülkemizin de böyle iyi ve kötü yanları var. İyi yanı hala özgür ve bağımsız yaşıyor olmamız. Ama bir de kötü yanları var ki o daha feci. Ülkemizi parçalamak isteyenler doğu bölgemizde bizi hala saldırıyorlar. Orda ki savaşlarımızda şehitler veriyoruz. Analar üzülüyor “vatan sağ olsun” diyorlar. Ülkelerini savunurken evlatlarımız şehit oldular ”diyorlar. Ama bu halimizi iyi görmüyorum Atam. Ülke olarak hala yerimizde sayıyoruz. Hatta geriliyoruz bile. Atam sen şuan kara toprağın olmasaydın aramızda yaşasaydın eminim ki gelmezdi bunlar başımıza. Sen kurtarırdın bizi düşmen ellerinden bizi parçalamak isteyenlerden.

  Atam eğer yaşasaydın senden yanı ulu önderimden tek bir şey isterdim. Bizi Türk vatanını toprağını ülkeni kurtarmanı bizi aydınlık refah bir seviyeye çıkarmanı bizi asla bırakmamanı yine ulu önderimiz atamız olmanı isterdim.

  ADI: N.GİZEM AYDIN
  OKUL: ATATÜRK İ.Ö.O

  ULU ÖNDER ATATÜRK

  Eğer bu gün yaşasaydın senden dertlerimize çözüm bulmanı isterdim ve eminim ki eğer yaşasaydın dertlerimize çözüm bulurdun.

  İlk olarak senden herkesin derdi olan terör işine bir dur demeni isterdim. Terör yüzünden bir sürü askerimiz şehit oluyor. Nerdeyse her ailenin ocağı söndü. Her aile yasta ve ne kötü ki bu durum hala devam etmekte. Hala binlerce askerimiz şehit olmakta. Ama biliyorum ki sen olsaydın sen yaşasaydın bu derdimize çözüm bulurdun. Başka bir derdimizde gelecek kaygısı. Her gencin her okuyan kişinin sorunu olan işsizlik aldı başını gidiyor. O kadar üniversite bitiren kişiler bile işsizlik sıkıntısı çekiyor. Herkes gelecek konusunda kaygılı. Ne olacak geleceğimiz ne olacak yapılacaklar nasıl bu sorunu çözeceğiz diye. Bu yüzden işsizlik sorunu gençlerin büyük bir derdi oldu. Ama biliyorum ki sen olsaydın yine bu derdimize çözüm bulurdun.

  Eğer sen yaşasaydın senden bu terör olayına bu işsizlik olayına ve bu tür dertlerimize çözüm bulmanı isterdim.

  ADI: F. ÖZLEM AYDIN
  OKUL: ATATÜRK İ.Ö.O

  ZÜBEYDE ’NİN BEBEĞİNE

  Sana herkes kocaman adlarla sesleniyorlar. Mustafa Kemal Atatürk diye geçiyor bütün kitaplarda adın. Ama ben sana Zübeyde’nin bebeği diyeceğim. O zaman sana bir arkadaş gibi yaklaşıyor seni daha çok seviyorum daha yakın buluyorum. Senin o sınıfları süsleyen kocaman resimlerine bakınca dahi senin sarı saçlı mavi gözlü öğrenci çocuk halini merak ediyorum. Zübeyde’nin bebeği olduğun halin hep hayal ediyorum. Ama her halinde seni çok seviyorum.

  Annemle bayrama giderken evlerin balkonunda al bayrağımızın içinde senin resminin olduğu bayraklar asılıydı. Anne bak Atatürk “bayrak adam olmuş” dedim. Annemde zaten o milletiyle bayrağıyla bir bütün olmuş bayrak özgürce dalgalansın diye ömrünü cephelerde harcamış biridir. O zaten Bayrak adam’dır diyerek heyecanımı paylaştı

  Okulda “Atatürk köşesinde” resimlerinde hep asker resimlerin vardır. Anneme Atatürk asker adam olmuş bütün resimlerinde dedim. Annem o bir karış toprağın gururu ve şerefi için hep liderlik ederek bir millet ayakta tutmuştur. Büyüğünce bunu derslerde hep öğreneceksin diyordu. O zaman anladım ki asker kıyafetinle değil yüreğinle asker adam olmuşsun. Eğer bende erkek çocuk olup asker’e gidebilseydim senin gibi vatanın milletimi bayrağımı koruyarak sana olan borcumu öderdim. Ama bende derslerimi çalışarak senin gibi hep ileriye bilgiye ilime koşarak sana örnek çocuk örnek arkadaş olacağım Zübeyde’nin bebeği zaten öğretmenim hep söyler Atatürk’e örnek bir nesil olmamız gerektiğini. Ama ben daha çok küçüğüm onun gibi yetenekli ileriyi gören akıllı doğmadım ki…. Nasıl örnek olacağım diye sorunca öğretmenim. Atatürk gençliğe hitabe’de yol gösteriyor büyüğünce nutuk da onun bütün yaşadıkları size miras olarak yazıyor. Onları okuyunca anlayacaksınız.“Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil Türk kanında mevcut ”diye size yol gösteriyor dedi.

  Zübeyde’nin bebeği ben daha ilkokula gidiyorum. Senin o koca sözlerinin hepsini anlayamıyorum. Ama her sabah Türküm doğruyum çalışkanım yaşan derken gönül den söylüyorum. Andımı bir yemin gibi içiyorum. Bana inan ama korkmuyor da değilim. Televizyonda her gün büyüklerin kavgalarıyla bizi yönetmelerinden korkuyorum. Hırsızlardan çocuk satıcılarından hep karanlık günlerin bize gösterildiğinde korkuyorum.

  Gelecek korkusuyla bizim hep sınav hep sınav başka çocukluk yaşamayan çocuklar gibi olmaktan korkuyorum. Bize aş bize iş yerine savaşa koşan o koca adamlardan korkuyorum.

  Sen bayrak adamsın ama adam gibi adamsın ne olur bu gece bütün kötülerin rüyalarına bir kere daha gel de özlenen sabahlara uyanalım. Seni seviyorum Zübeyde’nin bebeği…..

  ADI: CEMRE BOLAT
  OKUL: GAZİ İ.Ö.O


 5. Sevgili Mustafa Kemal Atatürk,

  Nasılsın? Umarım iyisindir.

  Ben senin Yirmi Üç Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı hediye ettiğin çocuklardan biriyim. Sen şuan dinlenmektesin. Güzel vatanımızın değerli topraklarında uyuyor olmalısın. Bense aynı eşsiz topraklar üzerinde senin istediğin gibi hep uyanık ve çalışkan bir öğrenciyim. Uyanıp beni görmeni isterdim. Elimden tutmanı da… Her sabah Andımızı ve her törende İstiklâl Marşımızı senin gözlerine bakarak okumak isterdim. Öğretmenler Günü’nde, Cumhuriyet Bayramı’nda ellerini öpmek isterdim.

  Mustafa Kemal, bazen çok sıkılıyor, üzülüyorum. Her yer kapkaranlık oluyor; korkuyorum. Ama kitabımı açıp daha ilk sayfada seni görünce gülümsemeye başlıyorum. Seni sevmek ve sana inanmak çok güzel bir şey. Ama ben seni özlüyorum. İçim acıyor; sadece ama sadece cumhuriyet çocuğu olduğum için avunuyorum. Ben bu gücü damarlarımdaki asil kandan alıyorum.

  Atam, uyu uyu ama arada bir rüyalarıma gir. Bana sımsıkı sarıl. Ben de sana vatanımızın rengârenk çiçeklerinden koca bir demet vereyim.

  Hanbel Yapıcı


 6. Kayıtsız Üye

  Sevgili Atatürk,

  Seni Çok Seviyorum. bu yüzden seni çok özledim.
  Artık seni görmek istiyorum Atatürk. Senin yüzünü görmek istiyorum Atatürk.


 7. Kayıtsız Kullanıcı

  bizleri korudun bana selam yolladın sevgiyle kucakladın beni teşekkürler atam biz seni sen bizi saydın hep seni düşündük beraber öğrendik türkçeyi sosyali


 8. Kayıtsız Kullanıcı

  seni çok özledim Atatürk,beni kucakladığın günü hiç aklımdan çıkaramıyorum...


 9. Kayıtsız Kullanıcı

  Sayın Mustafa Kemal Paşa,

  Ey mavi gözlü sarı saçlı ATATÜRK.Seni çok seviyorum sen (T.C.) TÜRKİYE CUMHURİYETİ'ni kurdun.Sana ne kadar teşekkür etsek azdır canım Atam.Sen olmasaydın şimdi düşmanlar ülkemizdeydi.Ama sen bütün düşmanları yerle bir ettin. {SEVGİ VE SAYGILARIMLA}


 10. Kayıtsız Kullanıcı

  Atam!,
  Sen tüm zorluklara göğüs germiş, yılmadan, bıkmadan çalışmış, kendi menfaatlerini düşünmeden halkı için çalışmış büyük bir öndersin. Sen, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürksün.
  Bazen seni düşünüyorum; çünkü seni anlamak istiyorum. Bütün bu yaptıklarını nasıl başardın diye bir defa daha düşünüyorum. Dediğin sözü hatırlıyorum sonra, “Bir Türk dünyaya bedeldir.” Evet Atam… Bir Türk dünyaya bedeldir.
  Seni çok özlüyorum Atam. Keşke yanımda olsaydın, ellerinden öpebilseydim. Sen hepimizin, Türk milletinin kalbinde yaşıyorsun.
  Sana layık olabilmek için çok çalışıyorum Atam. Bize emanet ettiğin cumhuriyete sahip çıkabilmek için… Diyorum ki, “ Bir Türk neyin üstesinden gelemez ki? Bütün zorluklara rağmen başarma ve kazanma azmini kendimde buluyorum. Muhtaç olduğum kudretin damarlarımdaki asil kanda mevcut olduğunu biliyorum.
  Atam! Ben, dünyanın her yerinde barış olsun istiyorum. Senin dediğin gibi “Yurtta sulh, cihanda sulh” olsun istiyorum. Savaşlarda hiç suçu olmayan masum insanlar, çocuklar, anneler, babalar ölüyor. Daha fazla toprak kazanabilmek için yapılan haksızlıklara tahammül edemiyorum.
  Sen, sanata ve kültüre çok önem verirdin. Bir sözünde “Türk milleti, Türk sanatı, Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişecektir.” diyorsun. Gelişiyoruz Atam; eğitimde, sanatta, ekonomide, ticarette başarılı işlere imza atıyoruz.
  Keşke yanımızda olsaydın, sana sıkı sıkı sarılabilseydim. Sana sonsuz teşekkürlerimi sunabilseydim. Bu mektubu sana gönderebilmeyi ne kadar isterdim bilemezsin.
  Atam, şunu bil ki kanımın son damlasını vatanım için feda edebilirim. Türküm ve bununla gurur duyuyorum.
  Ne Mutlu Türküm Diyene!

  Saygılarımla…  Enis Haydar Ünlütürk


 11. Kayıtsız Kullanıcı

  sevgili Atatürk :

  Kurduğun ve bize hediye ettiğin Cumhuriyetin 90. yılındayız. Bizleri bırakıp gittiğin hazan (sonbahar) mevsimindeki hüznü duyuyorum zaman zaman içimde . Ne de olsa omuzlarımıza yüklediğin yük hayli ağır ve gurur verici . Hani demiştin ya hitabende birinci vazifen türk istiklalini türk cumhuriyetini ilalebet muhafaza ve müdafa etmekdir ülkemize ve sana karşı bu yüzden sorumluyuz . yıllar önce bir sonraki yüzyılı görebilecek kadar yüce vasıflara sahip bir Atanın çocukları olmak gurur verici . Cumhuriyetin ve senin çocukları olarak yaşadığımız müddetce ilmin , medeniyetin , geçmişimizin ve geleceimizin yılmaz savunucuları olacaız . Her zaman önde her zaman çevik ve her zaman güçlü olacaız

  Sen rahat uyu sevgili ATAM...


 12. Kayıtsız Kullanıcı

  .............

  Ey Türk'lerin babası,şanlı Atatürk'üm.Kimse senin gibi değer vermedi bastığı toprağa,kimse senin gibi sevmedi vatanını!Kimse canından çok sevmedi şu kara toprağı!Kimse,kimse senin gibi seve seve vermedi canını bir avuç toprağın uğruna.

  Bu kadar ilham geldi siz eklemeler yaparak çok güzel bir hale getirebilirsiniz.


 13. Kayıtsız Kullanıcı

  atatürkü çok seviyoruz o bizi düşmanlardan kurtardı eyy sevgili atatürk seni sevoooruuzzzzz


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri