Hoşgeldiniz.

Avrupalının Gerçek Yüzü (Mehmet Akif Ersoy'un Anısı , Anıları) Sinirlerine dokunan bir mısra vardı: Milletim nevi beşerdir , vatanım ruy-i zemin! (İnsanlık milletimdir , yeryüzü

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Avrupalının Gerçek Yüzü (Mehmet Akif Ersoy'un Anısı, Anıları)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Avrupalının Gerçek Yüzü (Mehmet Akif Ersoy'un Anısı, Anıları)

  Sinirlerine dokunan bir mısra vardı:

  Milletim nevi beşerdir, vatanım ruy-i zemin! (İnsanlık milletimdir, yeryüzü vatanım) Bu mısraı okuduğum gün acı acı gülerek;

  -Sen de bu yalana inanıyor musun? Bir Avrupalının nevi beşerinde, ruyi zemininde Türkler ve Müslümanlar dahildir sanıyor musun? Dedi. Sonra tuhaf bir şey anlattı:

  -Umumi Harpte biz üç kişi Berlin'e gittiğimiz zaman Alman Hükümeti bize ne dedi bilir misin? Türklerle ittifak ettik diye Rayiştak'ta Katolik mebuslar bağırıyorlar, Müslümanlar ve Türkler gibi vahşilerle medeni Alman milleti nasıl birleşir? diyorlar. Makaleler yazınız da Türklerin ve Müslümanların da insan olduklarını bu adamlara karşı ispat edelim. dedi.

  -Acayip! Dedim.

  -Bundan daha acayibi var! dedi; yine; Umumi Harpte Viyana'da idim; bir gece Viyana kiliselerinin çanları çalmaya başladı; otelin penceresinden baktım; caddede her elde bir mum, herkes haykırıyordu. Kendi kendime: Müttefikimiz Viyanalılar galiba cephede bir muzafferiyet kazandılar. dedim. Sokağa fırladım. Bir dükkancıya:

  -Bir zafer haberi mi var! dedim.

  Adam:

  -Zafer de söz mü? dedi. İngilizler Müslümanlardan Kudüs'ü aldılar: İngiliz ordusu Allenby'nin kumandasında Kudüs'e girdi. Mukaddes şehir aydan kurtuldu, haça kavuştu. Ve Akif bunu anlattıktan sonra gözlerime dik dik baktı:

  -Milletim nevi beşer, vatanım rüy-i zemin! Öyle mi? dedi. Sonra ilave etti:

  -Biz bu yalana inanırsak, ne milletimiz kalır, ne ruy-i zeminimiz! Avrupa'nın nevi beşerinde ben yoksam, benim nevi beşerimde de o yoktur.

  Mithat Cemal KUNTAY

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.