Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

2018 Berat Kandili BERAT KANDİLİ 12 Haziran Perşembeyi 13 Haziran Cumaya Bağlayan Gece Berat kandili dir Kandiliniz Mübarek Olsun Berat Kandili Hakkında Bilgi Berat Kandili
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  2018 Berat Kandili

  Sponsorlu Bağlantılar
  2018 Berat Kandili

  BERAT KANDİLİ

  12 Haziran Perşembeyi 13 Haziran Cumaya Bağlayan Gece Berat kandilidir


  Kandiliniz Mübarek Olsun

  Berat Kandili.jpg

  Berat Kandili Hakkında Bilgi

  Berat Kandili (Beraat Kandili) İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının ondördüncü gününü onbeşinci gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

  Aslı "Berâettir." Beraat sözlükte, "bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak" demektir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

  Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:

  "Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)

  Ayrıca, Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Berat Kandili Nedir - Berat Kandili Hakkında Bilgi
 3. Yeni Berat Kandili Mesajları 2018
 4. 2018 Berat Kandili Ne Zaman - Berat Kandili 2018 - 2018 Berat Gecesi Tarihi - Berat Kandil
 5. Berat Kandili Sözleri 2018 Facebook
 6. Berat Kandili, Berat Kandili İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri