Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Marie Curie ve Hayatı Madam Curie ve Hayatı Marie Sklodowska Curie , 1863 yılında Ruslara karşı yapılan başarısız Polonya Ayaklanmasından kısa bir süre sonra Polonya'da

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Marie Curie ve Hayatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Marie Curie ve Hayatı


  Madam Curie ve Hayatı


  Marie Sklodowska Curie, 1863 yılında Ruslara karşı yapılan başarısız Polonya Ayaklanmasından kısa bir süre sonra Polonya'da doğdu.Lise eğitimini takiben, Paris'te bulunan abisinin ve kız kardeşinin eğitim giderlerini karşılamak için çalıştı.Aynı zamanda kendi Paris yolculuğu için de yeterli parayı biriktirebildi.1891 yılında Sorbonne Üniversitesi'ne girdi.Marie Curie o tarihlerde maddi imkansızlıklar içinde olmasına rağmen (bir keresinde açlıktan sınıfta bayılmıştı.) sınıfının en başarılı öğrencisiydi.

  1895'de Fransız Kimyacı Pierre Curie ile evlendi.Pierre Curie o tarihlerde piezo elektriğini keşfeden bilim adamı olarak tanınıyordu.(Bir piezoelektrik kristaline basınç uygulanırsa bir potansiyel fark meydana gelir). Marie Curie piezoelektrik özelliği olan maddeleri kullanarak, radyoaktif maddelerin aktifliğini ölçmek suretiyle uranyum ve toryum elementlerinin radyoaktif yapıda olduklarını gösterdi.1898 yılında Marie ve kocası uranyum cevherinin içerdiği yeni bir element keşfettiler.Bu yeni elemente, Madam Curie'nin ülkesi olan Polonya'dan esinlenilerek "Polonyum" adı verildi.1898 yılının sonlarında Curie'ler Radyum olarak adlandırdıkları, çok daha aktif bir elementi eser miktarda elde edebildiler.Tartılabilir çoklukta Radyum elde edebilmek için çok büyük çaba sarf ederek, uranyumca zengin cevherden Radyumu ayırabildiler.Tonlarca cevheri dört yıl boyunca defalarca saflaştırarak ve kendi birikimlerini de bu iş için sarf ederek, 0,1 gr. Radyum elde etmeyi başardılar.1903 yılında Marie ve Pierre Curie, A.H. Becquerel ile birlikte radyoaktif maddeler ile yaptıkları çalışmalardan dolayı Nobel Fizik Ödülü'nü kazandılar.

  Madam Curie, eşinin 1906 yılında bir trajik kaza sonucu ölümünden sonra, eşinin Sorbonne Üniversitesindeki Profesörlük görevini devraldı.Ne yazık ki, kendisinin bir bayan olmasından kaynaklanan, bilim komitesinin önyargılı davranışlarıyla karşılaştı.Örneğin, Fransız Bilim Akademisi üyeliği bir tek oyla reddedildi.

  Madam Curie 1911 yılında, Radyum ve Polonyumun keşfinden ötürü ikinci Nobel Ödülü'nü de kimya dalında aldı.Hayatının son yıllarını Paris Radyum Enstitüsünü yönetmekle geçirdi.Madam Curie, yıllarca, radyoaktif maddelerden yayınlanan radyasyona maruz kalmış olmanın neden olduğu (Lösemi) kan kanserinden öldü.

  Kaynak: Alternatif Bilim Ansiklopedisi

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Marie Curie'nin Atom İle İlgili Yaptığı Çalışmalar
 3. marie curie hayatı kimdir biyografisi eserleri
 4. Marie Curie'nin atom ile ilgili çalışmaları nelerdir
 5. Marie Curie kimdir hayatı biyografi (ilk kadın kimyager)
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri