Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Aşıyı kim buldu - Aşı ne zaman bulundu - Aşının bulunusu hakkında - Aşı nasıl bulunmustur √ Tarihte aşı konusunda ilk uygulamanın M.Ö. 590 yılında
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 18      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Aşıyı kim buldu - Aşı ne zaman bulundu - Aşının bulunusu hakkında - Aşı nasıl bulunmustur

  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşıyı kim buldu - Aşı ne zaman bulundu - Aşının bulunusu hakkında - Aşı nasıl bulunmustur


  √ Tarihte aşı konusunda ilk uygulamanın M.Ö. 590 yılında Çin'de Sung Hanedanı döneminde çiçek hastalığından korunmak için ciltteki iltihaplı maddenin sağlıklı kişilerin burnunun içine verilmesi olduğu bilinmektedir.

  Sistemli aşılama ise ilk kez yine çiçek hastalığına karşı olmak üzere 1796 yılında Edward Jenner tarafından başlatılmıştır. Bağışıklık biliminde o günden bu güne çok büyük ilerlemeler olmuştur. Aşılama ile ilgili ayrıntılı bilgiler Jenner'den 100 yıl kadar sonra Pasteur tarafìndan elde edilmiştir. Bu büyük bilim adamı infeksiyon hastalıklarının kaynağının mikroplar olduğunu keşfetmiştir.

  √ Ayrıca mikropların zayıflatılmış hastalık yapamayacak hale getirilmiş biçimde insanlara verilmesiyle bireyin bulaşıcı hastalıklardan korunabileceğini kanıtlamıştır. Pasteur 1885 yılında daha önce köpeklerde etkinliğini kanıtladığı kuduz aşısını bir köpek tarafìndan ısırılmış olan Joseph Meister adlı kişiye uygulamıştır. Bu uygulama insan bağışıklamasındaki en önemli atılımdır.

  √ 1892 yılında Laffnike adlı araştırıcı kolera aşısını 1896 yılında Wright tifo aşısını geliştirmiştir. Bu gün BCG adıyla bildiğimiz tüberküloz (verem) aşısı Calmette ve Guerin tarafìndan 1921 yılında geliştirilmiştir. Ramon ve Glenny 1923'te difteri aşısını aynı yıl Madsen boğmaca aşısını ve 1927 yılında Ramon ve Zoeller tetanoz aşısını üretmişlerdir. Bundan sonra kullanıma sunulan çeşitli aşılar birbirini izlemiştir.

  √ 1932 yılında Sellard ve Laigret sarı humma aşısını 1937 senesinde Salk ilk influenza aşısını ve 1949 yılında Smorodintsev canlı kabakulak aşısını geliştirmiştir. Salk 1954 yılında ölü çocuk felci aşısını Sabin 1957'de canlı zayıflatılmış ağızdan uygulanan çocuk felci aşısını geliştirmiştir. Kızamık aşısı 1960 yılında önce Edmonston ve daha sonra Schwartz tarafından oluşturulmuştur. 1962'de kızamıkçık aşısı Weller Neva ve Parkmann adlı araştırıcılar tarafından geliştirilmiştir.

  √ Ölü kabakulak aşısını 1966 yılında Weibel Buynach Hillemann ve daha sonra Takashashi üretmeyi başarmışlardır. İnsan hücrelerinde üretilen ilk kuduz aşısı 1967 yılında Victor tarafından gerçekleştirilmiştir. Takashashi 1973 senesinde su çiçeği Maupas ve Hillemann 1976'da ilk kez hepatit B (sarılık) aşısını uygulamışlardır.

  √ 1968 yılında meningokok C menenjiti aşısı 1971 senesinde meningokok A menejiti aşısı geliştirilmiştir. 1978 yılında pnömokok infeksiyonlarına karşı kullanılmak üzere pnömokok aşısı üretilmiştir. Bu gün genel olarak menenjit aşısı olarak bilinen Hemofilus influenza tip B aşısı 1980 yılında geliştirilmiştir.

  √ Sonraki senelerde bir arada kullanılan çeşitli aşılar geliştirilerek kullanıma sunulmuştur. Aşı geliştirme çalışmaları halen aktif olarak devam etmektedir.

  √ Aşılama çalışmalarında güdülen başlıca amaç insanların aşı ile önlenebilir hastalıklardan ölümlerini engellemek yarınımızı emanet edeceğimiz kuşakların daha sağlıklı yetişmesini sağlamaktır.

  alıntıdır...
  [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG]


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Futbol ne zaman icat edildi, Futbol nasıl bulundu, Futbol nezaman bulundu, Futbolu ilk kim
 3. Mızrağı kim nezaman buldu, mızrak nasıl bulundu, mızrak ilk ne zaman bulundu, mızrak hakkı
 4. Kot Pantolonu kim buldu, kot pantolunun icadı, kot pantolon ne zaman bulundu, kot pantolon
 5. Dikiş Makinesini kim buldu, dikiş makinesinin icadı, dikiş makinesi ne zaman bulundu, diki
 6. Kuzine sobayı kim buldu, kuzineyi kim icat etti, kuzine sobanın icadı, kuzine soba ne zama
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  çok güzel bir site, aradığımı hemen buluyorum 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri