Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Zerdeçal nedir?faydaları nelerdir? Zerdeçal bitkisi resımı vede toz hali Zerdeçal Bitkisinin faydaları Zerdeçal (Curcuma longa) , zencefilgiller ailesinden sarı çiçekli , büyük yapraklı , çok

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Zerdeçal bitkisinin faydaları ve şifaları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Zerdeçal nedir?faydaları nelerdir?
  Zerdeçal bitkisi resımı vede toz hali
  Zerdeçal Bitkisinin faydaları

  Zerdeçal (Curcuma longa), zencefilgiller ailesinden sarı çiçekli, büyük yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki cinsidir. Hint safranı olarak da bilinir. Anavatanı Güney Asya'dır.
  Diğer isimleri zerdeçöp , safran kökü, sarıboya, zerdeçav, hint safranıdır. Başta Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş olmak üzere Asya’nın tropik bölgelerde yetişir. Bitkinin toprak altındaki ana kökleri yumurta veya armut seklindedir. Yan kökleri ise parmak şeklindedir. Rizomların üst yüzü sarımsı, iç yüzü ise sarı renklidir. Acımsı bir tadı vardır.
  Piyasada parmak şeklinde (rizom) ve toz şeklinde bulunur. İçinde çok fazla madde bulundurur. Etken maddesi kurkumindir. 1 silme tatlı kaşığı zerdeçal (~3 gram), ortalama 30-90 mg kurkumin içerir. 200 mg/gün’lük dozlarda (yaklaşık 2-4 silme tatlı kaşığı toz) zerdeçalın antienflamatuvar, antikanserojen ve antiaterojenik olduğu gösterilmiştir. Şimdiye kadar bilinen bir yan etkisi yoktur.
  HANGİ HASTALIKLARA ,NASIL KULLANILIR
  Antiioksidan
  Zerdeçal en etkin ve en yaygın kullanılan antioksidanlardan biridir(2-6).
  enflamasyon Yapılan araştırmalar zerdeçalın lökotirien, prostaglandin, tumor nekroze edici faktör ve interlökin-12 gibi iltihap oluşturan kimyasal maddelerin ortaya çıkışını geciktirip hafiflettiğini göstermiştir

  Solunum yolu enfeksiyonları

  Zerdeçal antienflamatuar ve antioksidan etkileri ile solunum yolu enfeksiyonlarınada (üst solunum yolu enfeksiyonu, astım, bronşit, sinüzit) yaygın olarak kullanılan bir halk ilacıdır.
  kanser
  Zerdeçalın aktif maddesi curcumin hem kanserin korunmasını sağlar hem de bazı kanserlerde tedavi edici olarak kullanılmıştır Tümör hücrelerinin üremesini engeller ve toksik yan ürünlerini azaltır
  Alzheimer
  Zerdeçal antioksidan ve antienflamatuar etkileri ile Alzheimer hastalığına gidişi engellemektedir. Zerdeçalın beta-amiloid plaklarının gelişimini yavaşlattığı da gösterilmiştir
  Diğer hastalıklar
  Zerdeçalın başta mültipl skleroz , katarakt oluşumu , karaciğer hasarı ,enfarktüs ve felç , olmak üzere çeşitli hastalıklar üzerine olumlu etkileri olduğuna ilişkin çok sayıda çalışma vardır.
  İsterseniz çayını da yapabilirsiniz.

  Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

  İnce kıyılmış zerdeçal kökü veya tozundan yarım kahve kaşığı(1,5-3g) demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 8-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. ( Hazır satılan zerdeçal çayı da varmış)
  ALINTIDIR...


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Soya bitkisinin faydası, Soyanın faydaları nelerdir, Soya hakkında bilgi
 3. Çoban Tuzluğu Bitkisi, Şifalı Bitkiler Ve Faydaları, Çoban Tuzluğu Bitkisinin Faydaları
 4. Demirhindi Nedir Faydaları Nelerdir, Demirhindi Hinthurması Ağacı ve Faydaları, Demirhindi
 5. Şimşir Faydaları, Şimşir Bitkisinin yararları
 6. Şakayık bitkisi,Şakayık bitkisinin Faydaları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri