Hoşgeldiniz.

Mehmet Önder Kimdir , Hayatı Kısaca Vikipedi MEHMET ÖNDER 1926 Yılında Konyanın Çumra İlçesinde doğan Mehmet Önder , Konya Lisesinin ardından , Ankara Dil ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 412      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mehmet Önder Kimdir, Hayatı Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mehmet Önder Kimdir, Hayatı Kısaca Vikipedi

  MEHMET ÖNDER

  1926 Yılında Konyanın Çumra İlçesinde doğan Mehmet Önder, Konya Lisesinin ardından, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi bölümünü bitirerek Konya Müzesine atandı. 1963 yılı sonuna kadar bu müzenin müdürlüğünü yaptı. 1964 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü, 1967-74 yılları arasında Kültür Müsteşarı görevlerinde bulundu. 1977 yılında Almanya Bonn Büyükelçiliği Kültür Müşavirliğine atanarak 1983 yılına kadar bu görevde kaldı. Dönüşte Kültür ve Turizm Bakanlığı Baş Müşaviri oldu. 1987 yılında emekli olan Mehmet Önder,Türkiye İş Bankası Kültür ve Sanat Müşavirliğine getirildi. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu üyesi de olan Dr. Mehmet Önder, yurt içinde ve yurt dışında yüze yakın uluslar arası ve ulusal bilim, kültür ve sanat kongrelerine katılarak bildiriler verdi. Mehmet Önderin Türk kültürü ve sanat tarihi ile ilgili yayınlanmış 74 kitabı ve bine yakın makalesi vardır. Mehmet Önder binbir emekle topladığı toplam 4 bin 500 adet değerli kitabı Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesine hibe etmiştir. Mehmet Önder, 2004 yılı Ağustos ayında hayatını kaybetti.


  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. çok süper

  Sponsorlu Bağlantılar
  MEHMET ÖNDER KİMDİR HAYATI ve ESERLERİ

  1926 Yılında Konya´nın Çumra İlçesi´nde doğan Mehmet Önder, Konya Lisesi´nin ardından, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi bölümünü bitirerek Konya Müzesi´ne atandı. 1963 yılı sonuna kadar bu müzenin müdürlüğünü yaptı. 1964 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü, 1967-74 yılları arasında Kültür Müsteşarı görevlerinde bulundu. 1977 yılında Almanya Bonn Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği´ne atanarak 1983 yılına kadar bu görevde kaldı. Dönüşte Kültür ve Turizm Bakanlığı Baş Müşaviri oldu. 1987 yılında emekli olan Mehmet Önder,Türkiye İş Bankası Kültür ve Sanat Müşavirliği´ne getirildi. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu üyesi de olan Dr. Mehmet Önder, yurt içinde ve yurt dışında yüze yakın uluslar arası ve ulusal bilim, kültür ve sanat kongrelerine katılarak bildiriler verdi. Mehmet Önder´in Türk kültürü ve sanat tarihi ile ilgili yayınlanmış 74 kitabı ve bine yakın makalesi vardır. Mehmet Önder binbir emekle topladığı toplam 4 bin 500 adet değerli kitabı Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi´ne hibe etmiştir. Mehmet Önder, 2004 yılı Ağustos ayında hayatını kaybetti.

  Tarih, sanat tarihi, folklor ve etnografya, tasavvuf ve edebiyat alanlarındaki araştırma ve incelemeleriyle çeşitli dergilerde yazdı. Çığır, Türk Folklor Araştırmaları, İstanbul, Şadırvan, Türk Sanatı, Çınaraltı, Çağrı, Türk Yurdu, Su, Türk Kültürü, Hisar ve Hayat Tarih mecmualarında yazdı.

  ESERLERİ

  Yapıtlarından başlıcaları:

  Köyün Bağrından (1947),
  mevsim Sonu (1949),
  Seyehatnamelerde Konya (1949),
  Konya basın tarihi (1949),
  Konya Maarif Tarihi (1950),
  Gönüller Sultanı Mevlana (1959),
  Anadolu Efsaneleri (1966),
  Efsane ve Hikayeleriyle Anadolu Şehir Adları (1969),
  Nasrettin Hoca (1971),
  Atatürk´ün Yurt Gezileri (1975),
  Aldı Sözü Anadolu (1976) vb. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. gamze

  çok güzel olmuş teşekkürler ödevime yardımcı oldu


 5. açelya

  çokkk güzel olmuş teşekkür ederiz ödevimde yardımcı oldu


 6. Kayıtsız Üye

  çok saol başkan reis amca oğlu


 7. zehra

  Gerçekten harika tam istediğim gibi


 8. Misafir Üye

  benim ödevime çok yardımcı oldu ben ilkokul 4. sınıfdayım


 9. Misafir Üye

  tek kelimeyle süper kısa ve öz


 10. Miray SEVEN

  Gerçekten çok güzeldi.
  Aradığım her şeyi sizde yani bu sitede buldum.
  İnşallah başka kişilerde bunu beğenir.
  Böyle giderseniz ilerleyen zamanlarda daha çok başarılı olursunuz.


 11. esra köle

  süper ödevime çok katkısı oldu öğretmen kısaca hayatını istemişti bende buradan yazdım


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.