Hoşgeldiniz.

İpek Böceğinin Hayat Döngüsü Kısaca İpek Böceğinin Hayat Döngüsü Özet Tırtıl-Kelebek Koza-İpek Minicik bir böcek milyonlarca yıldır yeryüzünde bilinen en sağlam ipliği üretiyor. Bu böceğin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 476      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İpek Böceğinin Hayat Döngüsü Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar
  İpek Böceğinin Hayat Döngüsü Kısaca
  İpek Böceğinin Hayat Döngüsü Özet


  İpek Böceğinin Hayat Döngüsü-ipek-boceginin-hayat-dongusu.jpg

  Tırtıl-Kelebek Koza-İpek Minicik bir böcek milyonlarca yıldır yeryüzünde bilinen en sağlam ipliği üretiyor. Bu böceğin yumurtaları bir yıl uyuyarak canlanmayı bekliyor yeni doğanları ise kısa sürede ilk ağırlığının 30.000 katına çıkarak mucizevi bir gelişim gösteriyor. Binlerce yıldır insanların "en güzel ve en narin" olarak değerlendirdikleri nadide kumaşların dokunduğu ipliği üretmek için kendini ördüğü bir kozanın içine hapsediyor. Bu süre içinde böceğin kendisi de bambaşka bir görünüm kazanarak bir mucizenin adını alıyor: İpek Böceği Mucizesi

  Yumuşaklığı ve parlaklığıyla yüzyıllardır en çok tercih edilen kumaş olan ipek ipek böceği tırtıllarının ördüğü kozalardan yapılır. Bu mucizevi canlılar ilginç bir şekilde yalnızca dut yaprağı yerler. Dut ağacı yapraklarından başka hiçbir şeyle beslenmezler.

  İpek böceği tırtılları gelişimlerini tamamlayınca kelebek olmak için koza örmeye başlarlar. Sonunda da kendilerini bu incecik ipek ipliklerden örülmüş kozalarına hapsedip uykuya dalarlar. Önce görünürde yalnızca minik bir tırtılla başlayan bu sürecin sonunda tırtıl kaybolurken ortaya ipekten örülmüş bir koza ile bir kelebek çıkmaktadır. Peki bu olay nasıl gerçekleşmektedir? Şimdi bu mucizevi süreci en başından inceleyelim.

  Altın Kadar Değerli İpeğin Tarihi

  Tarihi kayıtlara göre ipek ilk defa Çin'de bulunmuştur. M.Ö 206'da başlayan Han Hanedanı dönemlerinde daha önce pek önemli olmayan ipek ülkenin gelir kaynağı haline gelerek uygarlığın önemli simgelerinden biri olmuştur. İpek değerli bir madde olduğu anlaşıldıktan sonra para birimi olarak da kullanılmıştır. Devletin ödemelerinde ve yapılan hizmete karşılık ödül olarak verilen ipek tıpkı altın gibi saklanmış ve gittikçe değer kazanmıştır. Başka ülkelerle Çin arasındaki anlaşmalar ipekle çözüm bulmuştur. O dönemde dünya ticaretinin dolaştığı tek kervan yolu olan "İpek Yolu" da adını taşınan en değerli ticaret malı olan ipekten almıştır.

  Tırtıldan Kelebeğe


  İpek böceklerinin yeryüzünde birçok farklı türü (ırkı) bulunmaktadır. Bazı farklılıklar dışında hepsinde ortak olan dönemler; yumurta dönemi larva dönemi koza örme devresi ve ergin-kelebek dönemidir.

  Kozadan İpeğe

  Kozayı örme ve tamamlama işlemi gece gündüz durmaksızın 3-4 gün sürmektedir. Birkaç mm.lik boyuyla günlerce ara vermeden çalışan bu tırtıl olağanüstü bir güç göstermektedir. Bunu insanlar ile kıyaslayarak daha iyi anlayabiliriz. Örneğin; insan günlük uykusunu almadığında hem zihnen hem de bedenen güçsüzleşmesine rağmen ipek böceğinde herhangi bir bitkinlik görülmemektedir. Yumurtadan tırtıla tırtıldan kelebeğe giden bu döngünün içinde hayatını sürdüren ipek böceği dünyanın en sağlam ipliğini üretir.

  İpek bilinen en sağlam doğal ipliktir ancak bilim adamları henüz bu sağlamlıkta bir iplik üretmeyi başaramamışlardır. Son yıllarda araştırmalarını hızlandıran bilim adamları ipekböceklerinin nasıl bu kadar sağlam iplikler yapabildiklerinin sırrına ulaşmaya çalışıyorlar. Uzmanlar bulgularının doğruluğunun kanıtlanması halinde çok sağlam koruyucu giysi ve spor malzemeleri üretiminin yanı sıra kemik dokusu için de laboratuvarda yapay ipek üretilebileceğini belirtiyorlar. Araştırmalara göre; ipek üretiminin sırrı ipekböceklerinin salgı bezlerindeki ipek proteinlerinin suda çözünebilirliğini nasıl kontrol ettiklerinde yatıyor. Tüm süreç su miktarıyla kontrol altında tutuluyor. Organizma ipek bezine protein gönderiyor ancak bunu yaparken oraya ne kadar su bıraktığını denetliyor. Bu hassas ölçüler de ipeğin sağlamlığında rol oynuyor. Uzmanlar ipeğin tıp alanında tahrip olmuş diz bağlarının onarılması ve yapay kemik dokusu oluşturulmasında kullanılabileceğini söylüyorlar.

  Her aşaması mucizelerle dolu olan ipek böceklerinin ipek üretmeleri çok çarpıcı yaratılış mucizelerinden biridir. Allah'ın ilhamıyla hareket eden ipek böceklerinin ürettikleri bu sağlam doğal iplik bilim adamlarına da ilham kaynağı olmaktadır. Sağlam olduğu kadar estetik görünümüyle de dikkat çeken ipeğin Kuran'da cennet ehline mükafat olarak sunulduğundan bahsedilmektedir.

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  İpek Böceğinin Yaşam Döngüsü Maddeler Halinde

  • İpek böceği salgıladığı yapışkan bir maddeyle (iplikle) yumurtalarını birbirine bağlayarak etrafa dağılmalarını önler.

  • Tırtıl yumurtaların gelişebilmesi için salgıladıkları iplikle kendilerine koza örmeye başlarlar. (Tırtıl bunu 3 – 4 günde örer).

  • Yumurta olgunlaşınca tırtıl oluşur.

  • Tırtılın ergin hale gelinceye kadar geçirdiği uyku dönemine pupa denir.

  • Pupa dönemi sonunda koza yırtılır ve kelebek oluşur. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. karaadalet

  çok güzel olmuş saolun


 5. heyyy

  ayyy cok guzel cok yardımcı olu allah sıze ne muradınız vars aver sin amın işşşallah


 6. Kayıtsız Üye

  Teşekkür ederim, en güzel burada anlatılmış


 7. dadlu

  saolun Çok güzel aradığım şeyi buldum


 8. Kayıtsız Üye

  sağ olun ama biraz daha kısa olsa iyi olurdu


 9. Kayıtsız Üye

  Çok Teşekkür Ederim Güzel Bilgi....

  Harry.Avril_leynaStyles


 10. Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sağ olun ama biraz daha kısa olsa iyi olurdu

  İlk mesajdaki uzun gelmişse ikinci mesajdaki maddeler halinde olanı kullanın orda özetini çıkardık.

  İpek Böceğinin Yaşam Döngüsü Maddeler Halinde

  • İpek böceği salgıladığı yapışkan bir maddeyle (iplikle) yumurtalarını birbirine bağlayarak etrafa dağılmalarını önler.

  • Tırtıl yumurtaların gelişebilmesi için salgıladıkları iplikle kendilerine koza örmeye başlarlar. (Tırtıl bunu 3 – 4 günde örer).

  • Yumurta olgunlaşınca tırtıl oluşur.

  • Tırtılın ergin hale gelinceye kadar geçirdiği uyku dönemine pupa denir.

  • Pupa dönemi sonunda koza yırtılır ve kelebek oluşur. 11. Kayıtsız Üye

  çok güzel olmuş


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.