Hoşgeldiniz.

niels bohr'un atomla ilgili çalışmaları nelerdir bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın 23 Nisan İle İlgili Resim Çalışmaları Atomla İlgili Çalışma Yapan Bilim Adamları
 • 5 üzerinden 4.28   |  Oy Veren: 29      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Niels Bohr'un Atomla İlgili Çalışmaları

  Sponsorlu Bağlantılar
  niels bohr'un atomla ilgili çalışmaları nelerdir bilgi verirmisiniz


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Niels Bohr'un Atomla İlgili Çalışmaları

  Danimarkalı fizikçi Neil Bohrun atomla ilgili yapmış olduğu çalışmalar dünyaya bugün hala ışık tutmaktadır. Kuantum kuramını ortaya atan Neil Bohr üniversite yıllarından sonra atomla ilgili çalışmalar yaptı. Dönemin ünlü fizikçisi Rutherford’un desteğini alan ve onun fikirinden faydalanan Neil başarılı bir fizikçi oldu.

  Neil Bohrun atom hakkındaki keşifleri şunlardır;

  (1) Elektron, olası tüm yörüngelerde değil, yalnız enerjisi Planck sabitiyle bir tam sayının çarpımına orantılı olan yörüngelerde devinir.

  (2) Elektron, enerji değişimiyle kuvantum yörüngelerinin birinden öbürüne geçebilir; ancak çekirdeğe en içteki yörüngeden daha fazla yaklaşamaz.

  (3) Bir kuvantum yörüngede devinen elektron bir iç yörüngeye düşmedikçe radyasyon salmaz. Bu düşüş belli bir miktarda ışık enerjisi üretmekle kalır. Üretilen enerjinin frekansı iki yörünge arasındaki enerji farkının Planck sabitine bölünmesine eşittir:

  (4) Bir elektronun taşıyabileceği enerjiler sınırlıdır ve bu kesintili enerjiler atomun kesintili çizgi spektrumunda yansır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.