Hoşgeldiniz.

ekonomik faaliyetler denince ne anlıyorsunuz ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Hırsızlık Denilince Ne Anlıyorsunuz Yuva Denilince Ne Anlıyorsunuz Lider Denilince Ne Anlıyorsunuz
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ekonomik Faaliyetler Denilince Ne Anlıyorsunuz

  Sponsorlu Bağlantılar
  ekonomik faaliyetler denince ne anlıyorsunuz ?

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Ekonomik Faaliyetler Denilince Ne Anlıyorsunuz

  Ekonomik Faaliyetler

  İnsanlar, yaşayabilmek için çeşitliişler yaparlar. Hayvanlardan ve topraktan yararlanırlar, ticaretle uğraşırlarveya çeşitli iş yerlerinde çalışırlar. Bunlara ekonomik faaliyet denir.

  Bir bölgedeki ekonomik faaliyetlerio bölgenin coğrafi yapısı, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, iklimi, ulaşımyolları belirler. Bölgede tarıma elverişli toprakların olması o bölgede tarımyapılmasına imkân sağlar. Bölgede yetiştirilen ürünleri de o bölgenin iklimibelirler, ekonomik faaliyetleri, ulaşım yolları, ticaret ve turizmi etkiler.

  İnsanlarıngeçimlerini sağlayabilmek için uğraştıkları ekonomik faaliyetler şunlardır: Tarım,Hayvancılık, Sanayi, Ticaret, Madencilik, Turizm, Ormancılık Ulaşım,Hizmetsektörü(bankacılık, eğitim, sağlık vb.) gibi ekonomik faaliyetler insanlarıngeçimlerini sağladıkları başlıca iş alanlarıdır.

  Toprağın ekilmesi ve işlenmesiyoluyla topraktan faydalanma işlerinin bütününe tarım denir.
  Tarım denilince ilk akla tarla, bağve bahçe işleri gelir.Ancak hayvancılık ve ormancılık faaliyetlerini de tarım faaliyetleriiçerisinde sayabiliriz.Bu faaliyetler sonucu elde edilen ürünlere tarımürünleri denir. Tarım, ülkemiz için çok önemli bir geçim kaynağıdır. Ülkemizinkırsal kesiminde yaşayan bir çok insanımızın en önemli geçim kaynağıdır.

  Ekonomide üç temel faaliyet alanıvardır. Bunlar üretim,dağıtım vetüketimdir.

  Üretim: İnsanların ihtiyaç duyduğu mal ya da hizmetinmeydana getirilmesidir.
  Buğday yetiştirmek, ekmek yapmak,mobilya yapmak birer üretim faaliyetidir.
  Dağıtım: Ürünlerin tüketiciye ulaşması için üretildiğiyerden malın alınıp satılacağı yere taşınması olayıdır.
  Tüketim:İnsanların ihtiyaçları olan ürünleri satın alarakkullanması olayına tüketim adı verilir. Ekmek, makarna, peynir, sebzemeyvelerin satın alınıp yenmesi, mağazalardan çeşitli giyim eşyası almak,mobilya ve beyaz eşya alıp kullanmak gibi faaliyetleri tüketime örnek olarakverebiliriz.
  İhracat: Birülkenin ürettiği malları başka bir ülkeye veya ülkelere satmasıdır.
  İthalat:Başkabir ülkeden mal getirme veya satın alma işidir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.