Hoşgeldiniz.

depremin etkileri nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Depremin Ekosistem Üzerindeki Etkileri Nelerdir Depremin Etkileri Ve Alınabilecek Önlemler Depremin Etkileri Ve Korunma
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 29      

 1. oktay bilen
  Sponsorlu Bağlantılar


  Depremin Etkileri

  Sponsorlu Bağlantılar
  depremin etkileri nelerdir ?

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Depremin Etkileri

  İnsanlar ve Diğer Canlılar Üzerindeki Etkileri

  Meydana geldiği bölgedeki nüfus yoğunluğuna bağlı olarak, özellikle insanlar üzerinde birçok olumsuz etki yaratmaktadır. Önemli can kaybının yanı sıra, büyük oranda yaralanma ve sakat kalmalarına neden olmaktadır. Yaralanma ve sakat kalmadan başka, mal varlıklarını, barınma mekanlarını da kaybetmelerinden kaynaklanan olumsuzluklar, psikolojik ve sosyal yaşamlarını da etkilemektedir.

  Fiziksel ve psikolojik travmalar, panik ve korkular uzun yıllar sürmektedir. Deprem sonrasında içme su şebekesinin tahrip olması nedeniyle çevre ve toplum sağlığı bozulmakta ve salgın hastalıklara yol açmaktadır. Deprem öncesinde bazı hayvanlar ve canlı türleri anormal davranışlar sergilemektedir. Örneğin kapalı ortamlarda bulunan kedi, köpek, kuş gibi bazı canlılar depremden hemen önce yüksek sesler çıkarmakta, kontrolsüz biçimde koşuşturarak kaçma çabası göstermektedir.

  Yüksek sezgi yeteneklerine sahip bu canlılar, depremin yüzeyde hissedilmesinden hemen önce, depremin yeraltında yaydığı yüksek enerjileri ve dalgaları algılayabilmektedir. Bu nedenle içgüdüsel davranışla bağırmakta ve kaçmaya çalışmaktadır.

  Depremin Etkileri Kısaca: Depremin yıkıcı etkisi deprem şiddetine, dış merkeze (episantr) olan uzaklığa, zeminin yapısına, binaların özelliğine ve kütlenin eski ya da yeni oluşuna bağlı olarak değişir.

  Depremden Korunma Yolları

  Depremin yıkıcı etkisi birtakım önlemlerle azaltılabilir. Bunun için,
  Yerleşim yerlerini deprem kuşakları dışında seçmek
  Yerleşim birimlerini sağlam araziler üzerinde kurmak
  İnşaatlarda depreme dayanıklı malzemeler kullanmak
  Çok katlı yapılardan kaçınmak gerekir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Aslında bu önlemşleri alan çok az insan var sana bu bilgiyi verdiğin için teşşekür ederim


 5. Misafir Üye

  harika bişey .abi çok iyi yaa.


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.