Hoşgeldiniz.

Bilgisayar Neden 2'li Sayısal Sistem le Çalışır?Biliyor musunuz? İnsanların yaşamında önemli yer tutan sayılar ve sayma kavramı bizi milattan 3000 yıl öncesine kadar götürür. Sayı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bilgisayar Neden 2'li Sayısal Sistemle Çalışır?Biliyor musunuz?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilgisayar Neden 2'li Sayısal Sistemle Çalışır?Biliyor musunuz?

  İnsanların yaşamında önemli yer tutan sayılar ve sayma kavramı bizi milattan 3000 yıl öncesine kadar götürür. Sayı sistemi yan yana dizilmiş rakamlardan oluşur. Önceleri değişik çizgi karışımların oluşan rakamlar günümüzde kullanılan şeklini oldukça sonra buldular. En çok kullanım gören onlu sayı sisteminde taban on'dur. Belki de insanların ellerinde on parmak olması bu sistemi seçmelerine neden olmuştur. Anglosakson para ve ağırlık ölçülerinde ise 12 tabanı ve 12’li sistem seçilmiştir.
  Bilgisayar ortamında fiziksel yapıları nedeni ile Binary, ikili sayı sistemi uygundur. Bilgisayarlar sayıları bizim işlediğimiz gibi işleyemezler. Onlar sadece iki sayıdan, 0 ve 1 den anlarlar. Çünkü, sayıların nekadar basit veya karmaşık olduklarına bakmazlar. Bir bilgisayar sadece iki elektronik durumu, açık veya kapalı olma durumunu anlarlar.

  Bilgisayar terminolojisinde “gate” kapı olarak bilinen elektronik vanadan akımın geçmesi “on-açık” durumunu gösterirken, akımın geçmemesi “off-kapalı” durumunu gösterir. Bu durumları ikili sayılar cinsinden göstermek istersek “açık-1” ve “kapalı-0” ile gösterilebilir. Bu iki durum (0 ve 1) ikili sayı sistemlerinde “bits-binary digits” ikili basamaklar olarak bilinir. Her karakter, bilgisayarda bir dizi bit'ler ile gösterilir. Örneğin; “01000001” A harfini gösterir. Klavyeden verileri girerken her tuşa basışımızda, her dokunuş bilgisayara iletilmeden önce basılan karaktere uygun olan bitler dizisine dönüştürülür. Bilgisayarlar, verileri bit'ler biçiminde işler ve çıktılar oluşturur. Çıktı ucunda, bitler biçimindeki çık-tılar insanların kolayca okuyabileceği biçimlere döndürülerek verilir.

  Bilgisayarın kullanıcısı olan insanlar onlu, bilgisayarlar ise ikili sistemi kullandıklarına göre bu iki sistem arasında bir dönüşüme gerek vardır. Gerçekten de sayılar bizden alınırken onlu tabanda alınıp bilgisayara girilirler. Daha sonra bilgisayar ortamında ikili tabana dönüştürülüp işlenirler ve sonuçlar yeniden onlu tabana dönüştürülüp kullanımımıza sunulurlar.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.