Hoşgeldiniz.

Dünya'nın En Uzun Köprüsü Katar-Bahreyn arasında inşa edilecek 40 km.'lik bağlantı dünyanın en uzun köprüsü olacak. İstanbul ve Umman'daki Maksat kentinin demiryoluyla bağlanması da projenin

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünya'nın Yeni En Uzun Köprüsü

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya'nın En Uzun Köprüsü

  Katar-Bahreyn arasında inşa edilecek 40 km.'lik bağlantı dünyanın en uzun köprüsü olacak. İstanbul ve Umman'daki Maksat kentinin demiryoluyla bağlanması da projenin bir ayağı.

  "Dünya'nın en uzun köprüsü" olarak adlandırılan 40 kilometrelik Katar- Bahreyn köprü geçidinin yapımına ocak ayında başlanıyor. Geçidin yapımının İstanbul ile Umman'daki Maskat kentini bağlaması öngörülen dev demiryolu projesi açısından da önemli bir adım oluşturduğu belirtiliyor.

  Projenin maliyeti 3 milyar doları bulacak. Yapımı 51 ay sürecek olan projenin kontratı Fransız Vinci Group ve Katarlı QDVC tarafından 6 Mayıs 2008'de imzalandı. Hazırlık çalışmaları da 9 aydan bu yana sürüyor.

  Katar-Bahreyn Geçidi Vakfı Başkanı Ahmet Hasan El Hammadi projeye ilişkin jeolojik ve deniz araştırmalarının yapılmakta olduğunu belirterek uygulama aşamasının önünüzdeki yılın başında başlayacağını söyledi.

  Arap basını da köprü üzerinden yapılacak demiryolu projesinin her iki tarafı uzatılarak İstanbul ile Umman'daki Maskat kentini bağlanmasının öngörüldüğü kaydedildi.

  40 km. olacak köprünün 22 km.'lik bölümününün viyadük ve asma olacağı kalan 18 km.'sinin ise yapay set ve sütunlardan olması planlanıyor. Kabloları taşıyacak beton sütunların ise 400 metre yüksekliğe ulaşması bekleniyor.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.