Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Dünya'nın En Pahalı Projeleri Gerald R. Ford Sınıf Uçak Gemisi: Donanması Dünya'nın en büyük uçak gemisi filosuna sahip ülke olan ABD , bu unvanını uzun

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dünya'nın En Pahalı Projeleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya'nın En Pahalı Projeleri
  Gerald R. Ford Sınıf Uçak Gemisi: Donanması Dünya'nın en büyük uçak gemisi filosuna sahip ülke olan ABD, bu unvanını uzun bir süre daha koruyacakmış gibi görünüyor.

  Amerikan Donanması ve Northrop Grumman, USS Gerald R. Ford (CVN 78) uçak gemisinin detaylı tasarım ve inşasına yönelik 8,1 milyar dolar değerindeki sözleşmeyi, 10 Eylül tarihinde imzalamıştı.Bu sözleşme uyarınca inşa edilecek USS Gerald R. Ford, aynı zamanda Amerikan Donanması’nın yeni uçak gemisi sınıfının ilk örneği olacak. 2009’da kızağa konulması planlanan CVN 78’in 2018 yılında donanmaya teslim edilmesi öngörülüyor.

  Big Dig Boston Projesi: Amerikan tarihinin en pahalı ve en kapsamlı otoyol projelerinden biri şu anda Boston'da Big Dig adı altında sürdürüldü.

  Şehirde sorun olan otoyollar, yerin metrelerce altına indirilerek hem trafik sıkışıklığı hem de çevre kirliliği azaltılmaya çalışıldığı söylendi.

  13 Ocak 2006'da bittiğinde toplam maliyeti 14.6 milyar doları bulmuştu.

  Üç Boğaz (3 Gorges Dam) Projesi: Çin, dünyanın en büyük barajı olan "Üç Boğaz(3 Gorges Dam)"ı 13 yıl süren aralıksız çalışmanın ardından bitirdi.

  Çin'in en büyük, dünyanın 3. en büyük nehri Yantze (Yangzı) üzerinde yer alan baraj, 24 milyar dolara mal oldu.

  Yetkililer, 1993'te yapımına başlanılan Üç Boğaz Hidro-Elektrik Santrali'nin her biri 700 megawatt kapasiteli 28 adet jeneratörün bir araya getirilmesi ile, toplam yıllık elektrik üretim kapasitesinin 18 milyon 200 kilovata ulaştığını kaydediyor.

  Yucca Dağı Nükleer Atık Depolama Projesi: Amerikan Kongresi tarafından 9 Temmuz 2002 tarihinde, Nevada eyaletinde bulunan Yucca Dağı’nın Ulusal Nükleer Atık Deposu olarak kullanılması onaylandı.Tesisin yapım maliyetinin 27.3 milyar dolar olacağı bildirilmişti.Bu tesiste toplam 77.000 ton nükleer atığın depolama maliyetinin 57 Milyar dolar civarında olacağı hesaplandı

  Uluslararası Uzay İstasyonu: Bir Amerikan girişimi olarak başlayan UUİ, şimdiye dek en uzun süren, en pahalıya mal olan ve en çok katılımcı ülkenin bulunduğu, teknoloji alanında bir uluslararası işbirliği projesi olarak görülüyor.

  Toplamı 100 milyar dolar olarak tahmin edilen UUİ projesinin büyük bölümünün maliyetini üstlenen ABD’nin dışında, aralarında Rusya, Japonya, Kanada, Brezilya ve 11 Avrupa Uzay Kurumu (ESA) üyesi ülkenin bulunduğu 15 katılımcı ülke yer alıyor.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türkiyenin Bölgesel Kalkinma Projeleri
 3. En pahalı internet adresleri, İntenet Adresleri ve Fiyatları, Dünyadaki en pahalı internet
 4. Dünya'nın En Pahalı Pulu
 5. Dünya'nın En Pahalı Yemekleri
 6. Dünya'nın En Pahalı Tuvaleti
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri