Hoşgeldiniz.

Türkiyenin ilk kadın milli eğitim bakanı Nimet Çubukçu (d. 2 Mart 1965 , Ayrancı , Karaman). 59. ve 60. Hükûmetlerde Devlet Bakanlığı yapmış; 60. hükûmetteki

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiyenin ilk kadın milli eğitim bakanı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyenin ilk kadın milli eğitim bakanı

  Nimet Çubukçu (d. 2 Mart 1965, Ayrancı, Karaman). 59. ve 60. Hükûmetlerde Devlet Bakanlığı yapmış; 60. hükûmetteki kabine değişikliği sonrası Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın milli eğitim bakanı olmuş Türk siyasetçidir. Kabinenin iki kadın bakanından birisidir (Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile).


  1965 yılında Karaman’ın Ayrancı ilçesinde on çocuklu bir ailenin kızı olarak doğdu. Konya Ereğli Cumhuriyet Lisesi’nin ardından 1988 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1990 yılından itibaren serbest avukat olarak çalışmaya başladı. İstanbul Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nda ve Çocuk Mahkemeleri’nde görev yaptı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti’den İstanbul milletvekili seçildi, 2 Haziran 2005′te Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atandı.

  22 Temmuz 2007 seçimlerinde yeniden AK Parti’den İstanbul milletvekili seçildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. hükümetinde Devlet Bakanlığına getirildi. Uzun süre kabinenin tek kadın bakanı oldu. 3 Mayıs 2009 tarihinde Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’ndan Millî Eğitim Bakanlığı’na atandı.

  Orta düzeyde Almanca bilen Çubukçu, Birol Çubukçu ile evli olup, 1 çocuk annesidir.

  vikipedi

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.