Hoşgeldiniz.

Karaciğer yağlanmasından nasıl korunabiliriz? Karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesine karaciğer yağlanması denir. Karaciğer yağlanmasının en önemli nedeni şişmanlıktır. Fazla kilo tüm vücudu olduğu gibi karaciğeri

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Karaciğer yağlanmasından nasıl korunabiliriz?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaciğer yağlanmasından nasıl korunabiliriz?

  Karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesine karaciğer yağlanması denir. Karaciğer yağlanmasının en önemli nedeni şişmanlıktır.

  Fazla kilo tüm vücudu olduğu gibi karaciğeri de olumsuz etkiler. Alkol kullanımı karaciğeri yorduğu gibi yağlanmaya da neden olur.

  Yüksek kolestrol ve trigliserid, şeker hastalığı, genetik yatkınlık,kiloda hızlı değişiklikler ve Hepatit C gibi virüsler karaciğer yağlanmasına neden oluyor.

  Karaciğer yağlanmasına en çok orta yaştaki kilo sorunu yaşayanlarda ve özellikle kadınlarda rastlanıyor.

  Karaciğeri koruyan besinler

  Karaciğer yağlanmasından korunmanın yolu sağlıklı ve az yağlı beslenmeden geçiyor. Kilo vermek, özellikle bel çevresindeki yağlanmayı azaltmak son derece önemli. Doymuş yağ, alkol, beyaz şeker karaciğeri en çok yoran besinler. Tereyağ, kaymak, mayonezden uzak durup zeytinyağı başta olmak üzere bitkisel yağlar tercih edilmeli.

  C vitamini,beta-karoten, E vitami, B6-B12 vitamini ve folik asit de karaciğeri korur. Balık, pancar, ıspanak ve tüm baklagiller karaciğer için faydalı besinlerdir.

  Karaciğer için en yararlı besinlerden biri de enginardır. Özellikle alkol alan kişiler bahar aylarında bol miktarda enginar yiyerek karaciğerlerini temizleyebilirler.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.