Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ilk tbmm başkanı kimdir , tbmm'nin ilk başkanı kimdir Meclis açışını yapan kişi; Sinop Milletvekili Şerif Bey İlk seçilmiş meclis başkanı; Mustafa Kemal Paşa 23
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 42      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  ilk tbmm başkanı kimdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  ilk tbmm başkanı kimdir, tbmm'nin ilk başkanı kimdir

  Meclis açışını yapan kişi; Sinop Milletvekili Şerif Bey
  İlk seçilmiş meclis başkanı; Mustafa Kemal Paşa

  23 Nisan 1920 tarihinde, Parlamento geleneklerine göre, en yaşlı üye olan Sinop Milletvekili Şerif Bey (1845), Başkanlık kürsüsüne çıktı ve konuşma yaparak Meclis'in ilk toplantısını açtı.

  Bu Yüksek Meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla ve Allah'ın yardımıyla milletimizin iç ve dış tam bağımsızlık içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip, kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek, Büyük Millet Meclisi'ni açıyorum. Bu açış konuşmasında, millî egemenliğe dayalı yeni Türk parlamentosunun adı da "Büyük Millet Meclisi" olarak konulmuştu. Bu ad herkesçe benimsedi. Daha sonra Atatürk'ün tüm konuşmalarında yer aldığı şekliyle ve ilk kez 8 Şubat 1921 tarihli Bakanlar Kurulu Kararnamesinde de yazılı olarak, "Türkiye Büyük Millet Meclisi" (TBMM) adı kalıcılık kazandı.

  TBMM, 24 Nisan 1920 günü yaptığı ikinci toplantısında Mustafa Kemal Paşa'yı (Atatürk), başkanlığa seçti. Mustafa Kemal Paşa, kendi öncülüğünde kurulan TBMM'nin başkanlığını Cumhurbaşkanı seçildiği gün olan 29 Ekim 1923 tarihine kadar sürdürdü.

  Alıntı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. TBMM Başkanı Nasıl Seçilir
 3. Beşinci TBMM başkanı kimdir
 4. ilk kadın sendika başkanı kimdir, türkiyenin ilk bayan sendika başkanı kimdir
 5. ilk kadın belediye başkanı kimdir, ilk bayan belediye başkanı kimdir
 6. TBMM başkanı kimdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri