Hoşgeldiniz.

ilk kadın hareketi , ilk bayan hareketi Tarihte belgelenen ilk kadın hareketi 1909'da New Yorkta.... Tarihte belgelenen ilk kadın hareketi 1909’da New York’ta gerçekleşti. Bu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  ilk kadın hareketi, ilk bayan hareketi

  Sponsorlu Bağlantılar
  ilk kadın hareketi, ilk bayan hareketi

  Tarihte belgelenen ilk kadın hareketi 1909'da New Yorkta....

  Tarihte belgelenen ilk kadın hareketi 1909’da New York’ta gerçekleşti. Bu günü dünyaya kabul ettiren kişi ise Clara Zetkin’di. 98 yıl önce 20 bin kadın işçi, çalışma koşullarını ve adaletsiz ücretleri kınamak için grev yaptılar. Şubat 1910’a kadar süren grev sırasında polis 700 kadar kadını tutukladı..  Dünya Kadınlar Günü’nün asıl mimarı kuşkusuz 1907’de Uluslararası Sosyalist Kadınlar gününü organize eden Clara Zetkin. Zetkin tüm sosyalist partileri kadınların oy hakkı için mücadele etmeye çağırmış, kadın haklarının korunması için mücadele vermişti.

  1908 yılında New York Sosyal Demokrat Kadınlar Birliği bu çağrıya uyarak büyük bir gösteri gerçekleştirdi.  1910 yılında Kopenhag’daki Sosyalist Kadınlar 2.Enternasyonal Konferansı’nda Zetkin, uluslararası bir kadınlar günü olmasının gereğini savundu ve katılımcıları ikna etti.
  19 Mart 1911’de de Avrupalı sosyalistler ilk kez bir uluslararası kadınlar gününü kutlayarak, İsviçre, Avusturya, Danimarka ve Almanya’da yaşayan bir milyondan fazla kadına eşit haklar sağlanması için seslerini yükseltti.

  İlk Dünya Emekçi Kadınlar Günü protestolarından... Kadınlar ve hatta erkekler bu günü "Kadınlar gökyüzünün yarısını elinde tutuyor" pankartlarıyla kutlamıştı.

  Rus sosyalist kadınlar 23 Şubat 1917’de Petrograd’da yapılan bir kadın hakları protestosunda “ekmek ve barış” sloganlarıyla polisle çatıştı.

  Eski Rus takviminin 23 Şubat günü, Sovyet Devrimi’nden sonra kabul edilen Bati takvimindeki 8 Mart’a rastladığından, 1918’den itibaren Kadınlar Günü 8 Mart’ta kutlanmaya başlandı.
  Vladimir Lenin 1922’de Uluslararası Kadınlar Günü’nü bir komünist bayramı olarak ilan etti.

  2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş yıllarında adeta yok olmaya yüz tutan kadın hareketi, 1960’ların sonunda tekrar canlandı. BM’nin 1975 yılını kadın yılı olarak ilan etmesi ve bunu takiben 1975-1985 arasının kadınların on yılı olarak açıklanması harekete gönül verenleri yüreklendirdi.
  1977’de UNESCO’nun 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak açıklamasından bu yana bu gün dünyanın her yerinde Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. 8 Mart sadece kadınları hatırlamaya değil, kadın hakları, kadın-erkek eşitsizliği, ve kadına karşı şiddet gibi sorunların da tartışılmasına vesile oluyor.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.