Hoşgeldiniz.

Buz Neden Kaygandır Kayma olayının tamamen sürtünmeyle ilgili olduğunu söylerler , ancak buz pateni yapanlar pütürlü buz yüzeyinde , düz bir yüzeye göre çok daha

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Buz Neden Kaygandır, Sebebi Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Buz Neden Kaygandır

  Buz.jpg
  Kayma olayının tamamen sürtünmeyle ilgili olduğunu söylerler, ancak buz pateni yapanlar pütürlü buz yüzeyinde, düz bir yüzeye göre çok daha fazla bir hızla kayarlar.
  Buz, düzgün bir yüzeye sahip olduğu için kaygan değildir. Olay, buz pateninin çok küçük bir yüzeyle buza basınç yapması sonucu; oradaki buzun erimesi ve oluşan ince bir su tabakası üzerinden patenin hareket etmesidir.

  Buz pütürlü olduğunda paten sadece buzun pütürünün çıkıntılarına bastığı için temas alanı küçülür ve basınç artar. Bunun sonucunda da buz daha kolay erir bu da patenin daha rahat kaymasını sağlar.
  Buzun bir şaşırtıcı özelliği de dişimiz ağrıdığında elimize koyduğumuz buzun diş ağrımızı hafifletmesidir.
  Vücudumuzda bir ağrı olduğunda sinirler bu ağrı sinyallerini beyine gönderir. Beyin de bu sinyaller üzerine doğal ağrı kesicileri salgılar.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.