Hoşgeldiniz.

Su Cenderesi Nedir Sıvılar pratik te sıkıştırılamayacağından bir tarafına yapılan basıncı Her tarafa aynen iletir . yüzey büyürse , bu yüzeye gelen basınç kuvveti büyür.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 11      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Su Cenderesi Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Su Cenderesi Nedir

  Sıvılar pratikte sıkıştırılamayacağından bir tarafına yapılan basıncı
  Her tarafa aynen iletir . yüzey büyürse , bu yüzeye gelen basınç kuvveti büyür. Bu prensipten yararlanılarak su cenderesi yapılmıştır. Su cenderesinde biri dar diğeri geniş olan iki silindir ve bunları alttan birleştirmek içinde ince bir boru kullanılır. Bileşik kap esasına dayanır. Bir silindire su veya sıvı doldurulunca diğer silindirde de su yükselir ve her iki silindirde aynı yükseklikte dururlar. Su cenderesi ve buna benzer düzeneklerde küçük silindirin pistonundan kuvvet uygularsak büyük silindirin pistonundan daha büyük kuvvet alınır.
  Eğer işlemi tersine yaparsak küçük kuvvet alırız.
  Bunun için, küçük silindirden kuvvet verilmeli , büyük silindirden alınmalıdır. Su cenderesinde küçük silindir ne kadar ( kesit küçük ) olursa ,geniş silindirden o kadar büyük kuvvet alınır . Silindirin kesiti küçüldükçe kuvvet uygulaması güçleşeceğinden (zorlaşacağından ) bir kaldıraç yardımıyla kuvvet
  uygulanır.
  Benzin istasyonlarında , arabaların bakımı için kullanılan düzenekler su cenderesi esasına dayanır


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.