Hoşgeldiniz.

Eskimoların Evleri Iglolar Nasıl ısıtılır Eskimolar yazları çadırlarda yaşarlar , kışları ise kar bloklarından yapılma buzdan evlerde (igloo) geçirirler. İglonun yalıtımı ısınma açısından çok önemlidir.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Eskimoların Evleri Iglolar Nasıl ısıtılır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskimoların Evleri Iglolar Nasıl ısıtılır

  Eskimolar yazları çadırlarda yaşarlar, kışları ise kar bloklarından yapılma buzdan evlerde (igloo) geçirirler. İglonun yalıtımı ısınma açısından çok önemlidir. İgloyu meydana getiren buz bloklarının araları kar yardımıyla sıvanarak kapanır.İyi bir iglonun kapısı genellikle yerin üstünde olmaz. İçeri girilip çıkılacağı zaman kapının açılıp kapanması, içerideki sıcak havanın dışarıya kaçmasına, soğuk havanın ise içeriye dolmasına sebep olur; işte bu yüzden, bir iglo yapılırken önce geçici bir kapı yapılarak iglonun içine girilir. Asıl kapı ise, iglo evin altındaki kar kazılarak yer altından geçirilerek yapılan kapıdır. Bu şekilde iglonun yalıtımı tamamlanır. Buz kalıplarından yapılan iglonun içi bu şekilde elverişli bir ısıya ulaşır. İyi yalıtılmış küçük bir iglonun içerisindeki havanın yeterince ısınması için mum alevi kadar küçük bir ateş yeterli olur.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.