Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çocuk Oyun u Al Yeşil Malzemeler: Kemer Nasıl Oynanır: Al Yeşil Oyun u 8–16 yaşları arasındaki 5–10 çocuk arasında oynanır. Öncelikle yaşı en büyük olan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuk Oyunu Al Yeşil

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuk Oyunu Al Yeşil


  Malzemeler: Kemer

  Nasıl Oynanır: Al Yeşil Oyunu 8–16 yaşları arasındaki 5–10 çocuk arasında oynanır. Öncelikle yaşı en büyük olan çocuk hakem olarak seçilir.

  Çocuklar aralarından aynı sırada duran birini usta olarak seçerler. Kalan çocuklar ise sırayla dururlar. Ustanın eline bir kemer verirler. Bu arada usta oyuncu ile hakem çocuklardan uzaklaşırlar. Oyunla ilgili gizlice konuşmaya başlarlar. Usta ile hakem gizli konuşmalarında bir renk üzerine anlaşırlar. Örneğin kırmızı rengini seçerler. İkisi anlaştıktan sonra tekrar çocuklara dönerler.

  Burada usta oyuncu çocuklara “al yeşil” diye sormaya başlar. Her hangi bir çocuk usta ile hakemin gizlice seçtikleri rengi söylerse kemeri eline alır ve çocukları dövmeye başlar.

  Birkaç dakika sonra hakem oyunculara bağırır “tas nefes kes tas nefes kes..... tas nefes kes” şunları söylerken bu kez çocuklar elinde kemer olan çocuğu dövmeye çalışırlar. Elinde kemer olan çocuk hızla hakemin yanına gidip kemeri teslim etmeli ve o rengin de kırmızı olduğunu söylemeli. Bu şekilde sıra gelir sırada duran ikinci çocuğa ve oyun sürdürülür.

  Oyun bazı yörelerde uzun kış gecelerinde erişkinker tarafından da oynanır. Türkmenler arasında hayli yaygındır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Al Yeşil Oyunu Nasıl Oynanır
 3. Çocuk Oyunu Hacıyatmaz
 4. Çocuk Oyunu Arı Vız Vız
 5. Yeşil Çağ, Çocuk Şiiri
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri