Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sünnet psikolojisi İlerleyen yaşlarda yapılan sünnetin çocuğun gelişimini psikolojik açıdan etkilediğini belirten Uzm. Dr. Alkan şöyle devam etti: "Sünnet her yaşta yapılabilmekle beraber; son zamanlarda

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sünnet psikolojisi çoçuğu nasıl etkiler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sünnet psikolojisi

  İlerleyen yaşlarda yapılan sünnetin çocuğun gelişimini psikolojik açıdan etkilediğini belirten Uzm. Dr. Alkan şöyle devam etti: "Sünnet her yaşta yapılabilmekle beraber; son zamanlarda yeni doğan bebeklerde; cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve yeni doğanda henüz kişilik teşekkül etmediği için psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir. 3-5 yaşlar arasındaki çocukların; kimlik gelişimi döneminde uyumsuz olmaları nedeniyle psikolojik etki oluşturmamak için zorunlu olmadıkça sünnet edilmesini tavsiye etmiyoruz."


  ’Sünnet’in çocuğun psikolojik sağlığını bozmasına izin vermeyin

  Sünnet operasyonunun, hastane koşullarında ve hatta ameliyathanede yapılmasının sağlık açısından büyük önem taşıdığını belirten Uzm. Dr. Alkan şunları söyledi: "Halen pek çok sağlık kurumunda lokal ve genel anestezi ile sünnet yapılmaktadır. Ancak son yıllarda kullanılacak anestezi şeklinin de genel anestezi olması gerektiği konusunda artık bir fikir birliği oluşmuştur. Genel anestezi ile hem çocuk ruhsal bakımdan korunacak hem de iyileşme süreci kısalacaktır. Şüphesiz bu konforlu ve daha insancıl bir yaklaşım olmaktadır. Lokal anestezide ise; hangi koşullarda ve yaşta yapılırsa yapılsın çocuğun cinsel organına yapılacak olan iğne yüzünden büyük korku ve panik yaşanmaktadır. Bu anlar çocuk tarafından yaşamı boyunca korkuyla hatırlanmaktadır."

  Komplikasyonları ve sakıncaları nelerdir?

  Uzm. Dr. Erdal Alkan operasyon sırasında oluşabilecek komplikasyonlar hakkında bilgi verdi: “Sünnet sırasında derinin fazla ya da az bırakılması, kötü nedbe dokusu kalması, kanama, şekil bozuklukları, idrar yolunun zarar görmesi ve enfeksiyonlar karşılaşılabilecek problemlerdir. Sünnetin deneyimli kişilere yaptırılması ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.”

  Dikkat edilmesi gereken noktalar

  Ailede kan hastalığı ya da kanama hastalığı varsa çocuk hiç bir yakınması olmasa bile mutlaka uzman doktor kontrolünde sünnet ettirilmeli. Düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü olan, iğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan çocuklar ile zaman zaman kendiliğinden diş eti ya da burun kanaması olan çocukların mutlaka kan testleri yapıldıktan sonra sünnet ettirilmesi gerekiyor. Ailede bulunan kronik (müzmin) hastalıklar, önceden geçirilmiş önemli rahatsızlıklar hakkında sünnet operasyonunu yapacak doktorun bilgilendirilmesi gerekiyor.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Gelişim Psikolojisi Nedir?,Gelişim Psikolojisi Ne demek,Gelişim Psikolojisi hakkında bilgi
 3. Çocuk eğitiminde çevrenin etkisi nedir, çocuğu nasıl etkiler?
 4. Sünnet Nedir -Sünnet yapılmasının gerekçeleri nelerdir?
 5. Sünnet Nedir – Sünnet Hakkında Bilgiler
 6. Ehl-i Sünnet nedir? Ehl-i Sünnet ne demektir? Ehl-i Sünnet kimlerdir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri