Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çocuklarda B oyun da Şişlik çocuk larda b oyun da şişlik sebebleri - çocuk larda b oyun da şişlik tedavisi - çocuk larda doğuştan b

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuklarda Boyunda Şişlik çocuklarda boyunda şişlik sebebleri - çocuklarda boyunda şişlik tedavisi - çocuklarda doğuştan boyunda şişlik

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda Boyunda Şişlik
  çocuklarda boyunda şişlik sebebleri - çocuklarda boyunda şişlik tedavisi - çocuklarda doğuştan boyunda şişlik


  Çocuklarda boyunda şişlik çeşitli sebeplerle oluşabilir. Boyunda şişlik oluştuğunda genllikle ilk akla kanser ya da kötü huylu bir tümör gelir. Ancak gerçekte çocuklarda boyunda şişlik sebeplerinin büyük çoğunluğu iyi huyludur. Eğer şişlik doğuştan beri mevcut ise yerleşimine göre boyun orta hatta daha çok tiroglossal kist ve dermoid kist, boyun yan tarafında ise brankial kist olabilir.

  Tiroglossal duktus kisti (TDK) olgularında kitle genelde boyun orta hattında, hiyoid kemiğe yakın, sert, yutkunurken veya dil dışarıya çıkarıldığında düşey eksende hareketlidir. Öte yandan ayırıcı tanıda oldukça pratik bir yöntem olan ince iğne aspirasyon biyopsisinde müsinöz nitelikte sıvı varlığının TDK ön tanısını destekleyen önemli bir bulgu olduğu bildirilmektedir. Tiroglossal duktus kistinin cerrahi tedavisi sırasında kist traktusunun hiyoid korpusu ile birlikte çıkarılması bir zorunluluktur. Ancak traktusun takibi yapılırken dil kökünden ağız içine girilebilir. Bu durumda da defektin primer tamirle onarılması çoğu zaman yeterli olur.

  Brankiyal kistler genellikle preauriküler ve supraklaviküler bölgeler arasında, boyun yan bölgesinde bulunur. Eğer kitle iki taraflıysa “brankiyo-oto-renal sendrom” açısından böbrek USG ve işitme testleri yaptırılmalıdır.

  TDK ile en sık karışan boyun kitlesi, genellikle suprahiyoid veya submental bölgede yer alan dermoid kistlerdir. Dermoid kistler de kaslar arasında yer aldıklarından yutkunmakla hareketlidirler. Kistin içi sebase materyalle doludur. Ameliyat sırasında bu durum fark edilirse boyun orta hat kitlelerinde hiyoid korpusunu rezeke etmeye gerek yoktur.

  Çocuklarda ayrıca tümöral kitleler nöroblastom, rabdomyosarkom, lenfoma ve tüktük bezi tümörleri olabilir. Boyunda şişlik yapan tümörlerin ayırıcı tanısı zor olduğundan, ayrıntılı öykü ve fizik muayene, çok önemlidir.

  Çocuklarda görülen bir başka boyunda şişlik nedeni olan kistik higroma genellikle boyun yan-arka üçgeninde görülen ve lenfatik yapıların kistik genişlemesi sonucunda ortaya çıkan doğuştan bir bozukluktur. Olguların %90'ı iki yaşına kadar bulgu verir. Manyetik rezonans görüntüleme komşu dokularla olan ilişkiyi ortaya koymak için ve özellikle dil kökünde görülen lenfanjiyomların tanısında kullanılmaktadır.

  Etyolojisi tam olarak bilinmeyen tortikollis, doğuştan ve akkiz veya sekonder olarak iki ana grupta toplanır. Doğuştan tortikollis en sık görülen tiptir ve sternokleidomastoid kasın fibrozis nedeniyle kısalmasıyla oluşur. Kas üzerinde sert bir kitle ile kendini gösterir. Bu kitle genellikle bebek doğduktan sonraki 3-6 haftalık dönemde fark edilir. Kitle 1-3 cm çapında, kasa paralel ve füziform yapıda olup %2-8 oranında iki taraflıdır. Hastada çene ve yüz sağlam tarafa dönüktür. Baş ise tortikollisin bulunduğu tarafa doğru yana eğiktir. Erken dönemde önlemler alınmazsa hastada geri dönüşümsüz bir deformite niteliğindeki “plagiosefali” adı verilen asimetrik kafa ve yüz yapısı ortaya çıkabilir.

  Yine boyunda görülebilecek damarsal bozukluklar (hemanjiyom, arteriovenöz malformasyonlar, juguler flebektazi), timik kist, ektopik tiroid, doğuştan guatr, fibromatozis kolli ve teratom gibi nadir doğuştan hastalıklar da ayırıcı tanıda göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak, çocuklarda görülen doğuştan boyun kitleleri genellikle iyi huyludur. Özellikle fistülsüz boyun kitlelerinde dermoid kist ön planda düşünülmeli, ayırıcı tanıda BT ve MRG gibi ileri tanı yöntemleri, pahalı olmasına karşın, gerektiğinde kullanılmalıdır. İnce iğne aspirasyon biyopsisi doğuştan boyun kitlelerinin tanısında kullanılabilecek pratik, ucuz ve etkili bir yöntemdir. Çalışmamızda ön tanıda ortaya çıkan yanılgılar MRG ve ince iğne aspirasyon biyopsisinin hiç tercih edilmemesinden kaynaklanıyor olabilir. Öte yandan TDK olgularında ameliyat sırasında hiyoid korpusunun kesilmesi nüksü önleyecektir. Çocukluk çağı boyun kitleleri ile ilgili olarak birinci ve ikinci basamak sağlık hizmeti sunulan kurumlarda çalışan hekimlere yönelik eğitim programlarının düzenlenmesi, bu hastalık grubunun erken tanısını ve daha etkili tedavi koşullarını beraberinde getirecektir

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 2018 Tış işi örülmüş değişik ve boyunda çok şık duran şal modeli.
 3. Boyunda beze Boyunda anevrizmalar Boyunda tümörler Kas kaynaklı Kitleler
 4. Çocuklarda Hipotiroidizm Çocuk Hastalıkları - Çocuklarda Hipotroidizm - Çocuklarda Hipotr
 5. Çocuklarda Yatak Islatma Çocuklarda Yatak Islatma - Yatak ıslatma nedenleri - Çocuk Hastal
 6. Baş Boyun Kanseri Deri Kanseri Boyunda Şişlik
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri