Hoşgeldiniz.

BOGMACA HASTALIĞI Tüm yaslarda , hatta eriskinlerde bile ortaya çikabilen nefes almayi engelliyecek biçimde öksürük nöbetlerine neden olabilen bir hastaliktir.Agiz , burun , bogaz salgilariyla

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bogmaca Hastalığı

  Sponsorlu Bağlantılar
  BOGMACA HASTALIĞI

  Tüm yaslarda, hatta eriskinlerde bile ortaya çikabilen nefes almayi engelliyecek biçimde öksürük nöbetlerine neden olabilen bir hastaliktir.Agiz, burun, bogaz salgilariyla direkt temas ile, solunum yoluyla veya ender olarak mikropla yeni kirlenmis maddelerin (oyuncak vs.) agiza götürülmesiyle bulasir.
  Ilk bir-iki haftalik dönemde burun akintisi, göz yasarmasi, hafif ates, istahsizlik, öksürük gibi nezle benzeri belirtiler gösterir.Daha sonraki 2-4 haftalik dönemde nöbetler halinde arka arkaya 10-20 patlar tarzda öksürük, morarma ,iç çekmeler görülür.Nöbet sonunda ögürme, kusma ve seffaf bir balgam çikarmasi olabilir. Nöbetler aglama, yeme, içme esnasinda ve bogaza bakilmaya kalkisilinca ortaya çikabilir.
  Süt çocuklarinda tipik öksürük nöbetleri yerine nefes alamama nöbetleri görülür.Bunun sonucunda ilk 6 ayda ölüm orani oldukça yükselmektedir.Bu tür hastalar mutlaka hastaneye yatirilmali ve takip edilmelidir.
  Korunma:Asilanma ile olur.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.