Hoşgeldiniz.

zonal topraklar vikipedi kısava özet yazarmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Zonal Topraklar Nerelerde Görülür Zonal Toprakların Özellikleri Zonal Toprakllar Çeşitleri Zonal Topraklar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Zonal Topraklar Vikipedi

  Sponsorlu Bağlantılar
  zonal topraklar vikipedi kısava özet yazarmısınız

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  ZONAL TOPRAKLAR ( YERLİ TOPRAKLAR )

  Ülkemizde düz ve hafif eğimli alanlarda iklim şartlarının etkisi altında oluşan fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından farklı horizonlar ve katlar gösteren topraklardır.

  Zonal Toprak Çeşitleri

  Tundra Toprakları: Tundra ikliminin etkili olduğu Kuzey Yarım Küre’de oluşan organik madde yönünden zengin topraklardır.

  Podzol Toprakları: Tundra ikliminin biraz daha güneyinde nemli ve soğuk iklim şartlarında oluşan Podzol Toprakları Sibirya (Rusya) ve Kuzey Amerika yaygındır.

  Kahverengi Orman Toprakları
  : Ilıman kuşakta görülen toprak türlerinden biridir.

  Terra Rosa (Kırmızımsı Akdeniz toprakları):
  Akdeniz ikliminin görüldüğü subtropikal kuşakta oluşan kırmızımsı kahverenginde topraklardır. Türkiye’de Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak görülür.

  Kahverengi Topraklar: Orta kuşakta karaların iç kısımında yer alan, yarıkurak iklim ve bozkır bitki örtüsü altında oluşmuş topraklardır.

  Çernezyomlar: Orta kuşakta yarı nemli olan alanlarda, uzun çayır bitki örtüsü altında oluşan kara topraklardır. Besin yönünden zengin oluşlarından dolayı tarım yapılmaya oldukça elverişlidirler.

  Lateritler: Nemli tropikal bölgelerde savan bitki örtüsü altında yetişen toprak tipidir. Kızıl renktedir ve bu topraklardan ev yapımlarında kullanılan Tuğla üretimi yapılır.

  Çöl Toprakları: Tropikal ve Orta kuşakta kara içlerindeki çöllerde oluşan tarıma elverişsiz topraklardır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.