Hoşgeldiniz.

Nüfus Yoğunluğu Nedir Nasıl Hesaplanır? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Tarımsal Nüfus Yoğunluğu Nedir Aritmetik Nüfus Yoğunluğu Nedir Bayburt'un Nüfus Yoğunluğu Nedir Nüfus,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 106      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Nüfus Yoğunluğu Nedir Nasıl Hesaplanır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Nüfus Yoğunluğu Nedir Nasıl Hesaplanır?

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Nüfus Yoğunluğu Nedir Nasıl Hesaplanır?

  Belli bir alanda yaşayan nüfusun, o alana oranıdır. Ülkenin genişliği ve toplam nüfus hakkında bilgi verir. Kişi/km2 olarak gösterilir.

  NÜFUS YOĞUNLUĞU

  1. Aritmetik Nüfus Yoğunluğu

  Bir ülke veya bölgedeki toplam nüfusun, o ülke veya bölgenin yüzölçümüne bölünmesiyle elde edilen sayıya, aritmetik nüfus yoğunluğu denir.

  Türkiye’nin yüzölçümü (izdüşüm alanı olarak) 779.452 km2, toplam nüfusu da 62.865.574 (1997) dir. Buna göre, Türkiye’nin aritmetik nüfus yoğunluğu, 1997 yılına göre yaklaşık olarak 81′dir. Ancak, bu yoğunluk çok kaba olarak nüfusun dağılışını gösterir ve sadece ülkelerin nüfus yoğunluklarını kıyaslamak için kullanılır. Oysa il ve ilçelerin nüfusları ve yüzölçümleri dikkate alınarak yapılan aritmetik yoğunluk, gerçeğe daha yakın rakamlar vermektedir.

  2. Tarımsal Nüfus Yoğunluğu

  Bir ülkede veya herhangi bir sahada, tarım ve hayvancılıkla geçinen nüfusun, tarımsal alana bölünmesiyle elde edilen nüfus yoğunluğuna tarımsal nüfus yoğunluğu denir. Bu yöntem, aritmetik nüfus yoğunluğuna göre, daha gerçekçidir.

  Türkiye’de tarımsal nüfus yoğunluğu bölge ve iller arasında farklılık gösterir. Bunda yerşekillerinin dağlık ve ovalık olmasıyla, tarımda çalışan nüfusun miktarı etkili olmaktadır.

  Genel olarak, tarımsal nüfus yoğunluğu, dağlık alanlarımızda fazla, geniş tarımsal ovalarımızda ise düşüktür.

  3. Fizyolojik Nüfus Yoğunluğu


  Toplam nüfusun, ekili – dikili alanlara bölünmesiyle ortaya çıkan yoğunluğa fizyolojik nüfus yoğunluğu denilmektedir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. aşkın ihaneti

  iyi işime yaradı çok teşekkür edrm ♥


 5. Misafir Üye

  Çok güzel olmuş ellerine sağlık


 6. Misafir Üye

  Çok güzel ödevime katkı sağladı teşekkürler


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.