Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Türkiyede bulunan Volkanik Göller Türkiye’de volkanik göller geniş yer tutar. Bu bölgelerde ki yanardağ faaliyetlerinden bir kısmı yakın bir geçmişte de sürmüştür. Nemrut Gölü: (yüzölçümü

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiye'deki Volkanik Göller nelerdir, Türkiyedeki volkanik göllerin isimleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyede bulunan Volkanik Göller

  Türkiye’de volkanik göller geniş yer tutar. Bu bölgelerde ki yanardağ faaliyetlerinden bir kısmı yakın bir geçmişte de sürmüştür.

  Nemrut Gölü: (yüzölçümü 13 km²,denizden yüksekliği 2247 m.) Türkiye’nin en büyük krater gölüdür. Gölün en uzun yeri 6, en geniş yeri 2 km. dir.

  Derinliği bilinmiyorsa da çok derin olduğu sanılmaktadır.Göl, yağmur ve kar suları ve kaynaklarla beslenir. Göl sularının bir kısmının Nemrut Dağı’nın batı eteğindeki Gölbaşından yüzeye çıktığı sanılmaktadır. Bu dip akıntısı nedeniyle gölün suyu tatlı kalmıştır.

  Göl kışın donar. Nemrut gölü geniş ölçülü patlamalar sonucu meydana gelmiş 10 km. çapındaki patlama kraterinin (buna kaldera denir) üçte bir alanını suların kapladığı bir volkan gölüdür.

  Bu kalderanın (patlama kraterinin) çok yeri, daha sonraki püskürmelerle çeşitli volkanik maddeler ve bu arada lav akıntıları ile yer yer dolmuştur. Hemen her yanı dimdik ve renk renk kayalıklar halindeki yüksek yamaçlarla çevrilidir. Göl dağın yüksek yerlerinden birkaç yüz metre aşağıdadır.

  Meke Tuzlası gölü: İç Anadolu’da ki volkan göllerinden biridir.Dünyada nadir bulunur özellikte bir oluşması vardır. Karapınar kasabası yakınındaki bu göl, halka biçimindedir.Bu çevrenin volkan malzemesiyle örtülü platosundaki büyük bir kraterdir. Çapı 800 m.yi geçer. Platodan olan derinliği 30 m.dir. Bu kraterin ortasında yine volkanik bir bu konuyu f orumdaştan çaldım tepe yükselmiştir. İşte göl bir halka biçiminde bu tepeyi çevirmiştir. Suyu tuzludur ve çokça tuz elde edilir. Göl derin değildir.

  Acıgöl: Meke Tuzlası gölünün hemen yanındadır. Çapı 700 m. olan bir kraterdir. Çevresindeki platodan 70 m. derindedir.Gölün çok derin olduğu ********.net sanılmaktadır. Suyu acı ve tuzludur.

  Acıgöl (dobada): Nevşehir ilinde eski adı Dobada olan bucakta,çapı 500 m. olan bir krater gölüdür. Suyu acı ve tuzludur. Dibinden gazların da çıktığı su kaynakları vardır. Kraterin derinliği 50 m. kadardır.

  Gölcük: Isparta yakınında bir krater gölüdür.Yüzölçümü 1 km² kadardır. Bu çukurluk geniştir (1.5 km. çapında). Patlama krateri özelliğindedir ve göl çevresinin çok yerinde göl yüzünden 150 m. yükseklikteki volkan külleri ve tüfleri halinde yığılmıştır. Göl kenarının bir bölümünde taşlaşmış dolu tanelerini andıran, çok sert, yuvarlak ve ceviz iriliğinde kat kat volkan taşları yığıntıları vardır. Göl, yağmur suları ve kaynaklarla beslenir. Gölün suyu çevredeki kumlar arasından sızar. Bir tünelden geçirilen sularla Isparta’nın su ihtiyacında kullanılır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türkiyedeki Volkanik Göllerin İsimleri
 3. Türkiyedeki volkanik dağlar ve dağılışları, Türkiyedeki Yanardağlar
 4. Türkiye'deki Volkanik Bölgeler - Konu Anlatım
 5. Türkiyede volkanik göller,türkiyedeki volkanik göllerin isimleri,
 6. Türkiye Volkanik Dağ Haritası, Türkiye'nin Volkanik Dağları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri