Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tarımı etkileyen faktörler nelerdir , 1-İKLİM: Yağış azlığı , yağış rejiminin düzensizliği , sıcaklıkların çok yüksek veya çok düşük olması , yaz mevsiminin kısa olması

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tarımı Etkileyen Faktörler, tarımı hangi etmenler etkiler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tarımı etkileyen faktörler nelerdir,


  1-İKLİM:

  Yağış azlığı, yağış rejiminin düzensizliği, sıcaklıkların çok yüksek veya çok düşük olması, yaz mevsiminin kısa olması, kış mevsiminin uzun olması Tarım faaliyetleri için iklimin olumsuz yönleridir. Bu özelliklerin olmadığı yerlerde hem ürün çeşidi hemde üretim miktarı artar.

  2-YER ŞEKİLLERİ:

  Yükselti, engebelilik ve yüzey eğimi arttıkça tarım faaliyeti yapılamaz. Düz veya az eğimli ve yükseltinin az olduğu sahalar tarımın en çok geliştiği yerlerdir.

  3-TOPRAK BAKIMI:

  Yıl boyunca toprak zararlı unsurlara karşı korunmalıdır. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur.

  Tarım topraklarında devamlı üretim yapılabilmesi, toprağın mineralce zengin olmasına bağlıdır. Sürekli olarak üzerinde tarım faaliyeti yapılan toprağın, çeşitli şekillerde bakımının yapılması gereklidir.

  3-GÜBRELEME:

  Sulamadan sonra, verimi artıran en önemli faktör gübrelemedir. Toprağın devamlı kullanılması minerallerin azalmasına neden olmakta ve verimi azaltmaktadır. Gübreleme ile mineral takviyesi yapılarak toprağın verimi artırılmaya çalışılır.

  4-TOHUM ISLAHI:

  Tarım ürünlerinden yüksek verim elde edilmesi, sulama ve gübrelemenin yanında kaliteli tohumun kullanılmasıyla da yakından ilişkilidir.

  5-MAKİNELEŞME:

  Toprakların kısa sürede ve zamanında sürülmesi, hasadın zamanında yapılabilmesi günümüzde makineleşme ile mümkündür. Türkiye’de bazı alanlarda makineli tarıma tam geçilememiştir. Bu durumun sebepleri şunlardır:

  a)Makine kullanımına elverişli olmayan engebeli arazilerin varlığı (Doğu Karadeniz bölümü)

  b)Makine fiyatlarının çiftçinin alım gücünün üstünde olması

  c)Bazı bölgelerde işgücünün daha ucuz olması

  d)Makine kullanımının ekonomik olmayacağı küçük işletmelerin bulunması

  6-PAZARLAMA:

  Üretilen ürünler yeterli miktarda kar edilerek satılabilmelidir. Maliyetinin altında satış yapılırsa tarım faaliyeti geriler. Tarımı geliştirmek için pazarlama imkanlarının artırılması gerekir.

  7-İLAÇLAMA:

  Hastalık ve haşerelerin üretimde zaman zaman % 20 - 30 civarında verim düşüklüğüne neden olduğu görülmüştür. Türkiye’de zirai mücadele ile tarlalardaki yabancı otların gelişmesi önlenmekte ve haşerelerin çoğalmasına imkân verilmemektedir. Böylece verim düşüklüğünün önüne geçilmektedir.

  9-TARIMI DESTEKLEYEN KURULUŞLAR:

  Tarım ürünlerinin toplanması, pazarlanması ve işlenmesi yönüyle çiftçilerin desteklenmesi gerekmektedir. Türkiye’de tarıma destek sağlayan çeşitli kuruluşlar bulunmaktadır

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
  Ziraat Bankası
  Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü
  TZDK
  Toprak Mahsulleri Ofisi
  Ziraat Fakülteleri

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türkiyede Tarımı Etkileyen Etmenler Nelerdir
 3. Tarım, Türkiyede Tarımı Etkileyen Faktörler
 4. Türkiyede Tarım, Türkiyede tarımı etkileyen faktörler
 5. Tarımı destekleyen kuruluşlar
 6. Türkiyede tarımı etkileyen faktörler nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri