Hoşgeldiniz.

DAĞLAR , DAĞLARIN OLUŞUMU VE HAREKETLERİ (OROJENEZ) (COĞRAFYA KONU ANLATIM) 1. Kıvrılma Akarsular , rüzgârlar ve buzullar gibi dış kuvvetlerin aşındırdığı maddeler , yer kabuğunun

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dağlar, Dağların Oluşumu Ve Hareketleri (Orojenez)

  Sponsorlu Bağlantılar
  DAĞLAR, DAĞLARIN OLUŞUMU VE HAREKETLERİ (OROJENEZ) (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  1. Kıvrılma

  Akarsular, rüzgârlar ve buzullar gibi dış kuvvetlerin aşındırdığı maddeler, yer kabuğunun büyük çukurluklarında biriktirilir. Bu çukurluklara jeosenklinal adı verilir.

  Jeosenklinallerde biriktirilen tortul maddeler, çeşitli yan basınçlara uğrarlarsa kıvrılarak deniz yüzeyine çıkarlar. Böylece yeryüzünün büyük kıvrım dağları oluşmuş olur. Kıvrılma sonucunda yüksekte kalan kesimlere antiklinal, alçakta kalan kesimlere de senklinal denir.

  Avrupa’da Alp’ler, Asya’da Himalaya’lar, Türkiye’de Toros ve Kuzey Anadolu Dağları bu tür hareketlerle meydana gelmişlerdir.


  2. Kırılma

  Yer kabuğunun eskiden beri kara haline geçmiş, katılaşmış kısımları, yan basınçlara uğradığı zaman bükülüp katlanamazlar. Bu nedenle, bu gibi yerlerde kıvrılmalar yerine kırıklar meydana gelir. Kırıkların iki yanındaki kısım birbirine göre yer değiştirirse, bu özellikteki kırığa fay denir. Kırılma sonucunda yüksekte kalan kesimlere horst, alçakta kalan kesimlere de graben denir.

  Türkiye’de, en yaygın horst ve graben sistemi Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.