Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

e-Pasaportlarda ne tür güvenlik önlemleri bulunmaktadır? Üretim aşamasından sınır noktalarındaki politika ve uygulamalara kadar e-Pasaport sistem inin her aşamasında görünür ve gizlenmiş güvenlik önlemleri bulunmaktadır.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  e-Pasaportlarda ne tür güvenlik önlemleri bulunmaktadır?

  Sponsorlu Bağlantılar
  e-Pasaportlarda ne tür güvenlik önlemleri bulunmaktadır?

  Üretim aşamasından sınır noktalarındaki politika ve uygulamalara kadar e-Pasaport sisteminin her aşamasında görünür ve gizlenmiş güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Ülkemizdeki e-Pasaport defterleri Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaasında üretilmekte ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kurulan güvenlikli bir birimde tanzim edilmektedir. Bu tanzim biriminde, yetkili makamlar tarafından güvenlik özellikleriyle donatılmış kağıt, mürekkep ve üretim teknikleri kullanılmaktadır. e-Pasaport kapaklarında bulunan yongalar herhangi bir müdahale ihtimaline karşı şifreli olarak üretilmektedir. Bu şifre sayesinde çalınma ve benzeri durumlarda boş pasaport defterlerinden ayrı olarak taşınan bu şifrelere ulaşılamayacağı için sahte e-pasaport tanzim edilmesi mümkün olmayacaktır. Bu taşıma şifrelerinin yanı sıra pasaportlarda bulunan elektronik yongalara erişim için yine bir dizi özel güvenlik sistemi bulunmaktadır. Bu sayede taşıma şifreleri art niyetli kişilerce ele geçirilse dahi pasaport yongalarına yazım yapılamamaktadır. Bunun yanında kişiselleştirme olarak da adlandırılan tanzim aşamasında yongalara yazılan veriler ülke yetkili imza makamı tarafından dijital olarak imzalanmaktadır. Bu sayede görsel olarak pasaporta yazılmış verilerin yongada bulunan ve dijital olarak imzalanan eş veriler ile karşılaştırılabilmektedir. Elektronik yongaya yazılmış veriler üzerinde sonradan elektronik olarak herhangi bir değişiklik yapılamamasının yanı sıra dijital imza ile de verilerin bütünlüğü ve doğruluğu bir kez daha sağlamlaştırılmıştır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Evdeki Tehlikeli Durumların Azaltılması İçin Alınabilecek Güvenlik Önlemleri Nelerdir
 3. Vücuda Zarar Verebilecek Maddelerle Çalışırken Ne Tür Güvenlik Önlemleri Alınmalıdır
 4. Bisiklet kaykay paten araçları kullanırken uymamız gereken güvenlik önlemleri
 5. Taşıtlarda Çocuk Güvenlik Koltuğu Bulundurmanın Güvenlik Açısından Önemi Nedir
 6. e-Pasaportlarda kişisel bilgi güvenliği nasıl sağlanıyor?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri