Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları Nelerdir , İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları Hakkında Bilgi İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları: - Altay – Yakut Dönemi: Yaradılış
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları

  Sponsorlu Bağlantılar
  İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları Nelerdir,
  İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları Hakkında Bilgi

  İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları:


  -Altay – Yakut Dönemi: Yaradılış Destanı | Dünyanın ve insanların nasıl var olduğunu anlatır. Şeytan ve Tanrı arasındaki konuşma, Şeytanın kötü oluşundan bahsedilir.

  -Sakalar Dönemi: Alper Tunga ve Şu Destanı | Alper Tunga Destanı: Hayatı, yiğitliği, İranlıların yapmış olduğu savaşları anlatır. İran kaynaklarında Alper Tunga “Afrasiyap” olarak adlandırılır. Şu Destanı: Saka hükümdarı Şunun yiğitliği ve Türklerle İskender’in Mücadelesi kaleme alınır.

  -Hun Dönemi: Oğuzkaan Destanı ve Atilla Destanı | Hum hükümdarı Mete’nin etrafında oluşmuş bir destandır. Destanda özellikle; Ay Kağan, Oğuz Kağananlatılmıştır. Bu kişiler dönemin önemlileridir, Kendi halkları için yaptığı hizmetler, çabalar anlatılmaktadır.

  -Göktürk Dönemi: Bozkurt ve Ergenekon Destanları | Bozkurt Destanı: Türklerin dişi bir kurttan türediğini anlatır. Ergenekon destanı: Bir savaş sırasında Ergenekona sığınan Türklerin çoğalarak buraya sığınmaları ve daha sonra demir bir dağı eriterek oradan çıkıp yurtlarına dönmeleri anlatılır.

  -Uygur Dönemi: Türeyiş Destanı ve Göç Destanı | Türeyiş Destanı: Uygur hakanı kızlarından birini kurt kılığındaki Tanrı ile evlendirilmesini anlatır. Göç Destanı:Çinlilerle yapılan savaş sonrasında Uygurların göç edilişi anlatılır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İslamiyet Öncesi ve Sonrası Türk Destanları
 3. İslamiyet Öncesi Türk Devletlerinde Hükümdarlık Sembolleri
 4. İslamiyet Öncesi Türk Devletlerinde Kültür Ve Medeniyet
 5. İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatındaki Destanlar
 6. Türklerin İslamiyet Öncesi Yaşam Tarzları, İslamiyet Öncesi Türk Aileleri ve Yaşam Tarzlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri