Hoşgeldiniz.

İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları Nelerdir , İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları Hakkında Bilgi İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları: - Altay – Yakut Dönemi: Yaradılış
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları

  Sponsorlu Bağlantılar
  İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları Nelerdir,
  İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları Hakkında Bilgi

  İslamiyet Öncesi İlk Türk Destanları:


  -Altay – Yakut Dönemi: Yaradılış Destanı | Dünyanın ve insanların nasıl var olduğunu anlatır. Şeytan ve Tanrı arasındaki konuşma, Şeytanın kötü oluşundan bahsedilir.

  -Sakalar Dönemi: Alper Tunga ve Şu Destanı | Alper Tunga Destanı: Hayatı, yiğitliği, İranlıların yapmış olduğu savaşları anlatır. İran kaynaklarında Alper Tunga “Afrasiyap” olarak adlandırılır. Şu Destanı: Saka hükümdarı Şunun yiğitliği ve Türklerle İskender’in Mücadelesi kaleme alınır.

  -Hun Dönemi: Oğuzkaan Destanı ve Atilla Destanı | Hum hükümdarı Mete’nin etrafında oluşmuş bir destandır. Destanda özellikle; Ay Kağan, Oğuz Kağananlatılmıştır. Bu kişiler dönemin önemlileridir, Kendi halkları için yaptığı hizmetler, çabalar anlatılmaktadır.

  -Göktürk Dönemi: Bozkurt ve Ergenekon Destanları | Bozkurt Destanı: Türklerin dişi bir kurttan türediğini anlatır. Ergenekon destanı: Bir savaş sırasında Ergenekona sığınan Türklerin çoğalarak buraya sığınmaları ve daha sonra demir bir dağı eriterek oradan çıkıp yurtlarına dönmeleri anlatılır.

  -Uygur Dönemi: Türeyiş Destanı ve Göç Destanı | Türeyiş Destanı: Uygur hakanı kızlarından birini kurt kılığındaki Tanrı ile evlendirilmesini anlatır. Göç Destanı:Çinlilerle yapılan savaş sonrasında Uygurların göç edilişi anlatılır.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.