Hoşgeldiniz.

Türk İşi Yapımı , Türk İşi Nakış ı Nasıl Yapılır , Türk İşi Modelleri , Geleneksel Nakış larımızdan Türk İşi Türk işlemelerinin tarihi çok eskidir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türk İşi Yapımı, Türk İşi Nakışı Nasıl Yapılır, Türk İşi Modelleri, Geleneksel Nakışlarımızdan Türk İşi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk İşi Yapımı, Türk İşi Nakışı Nasıl Yapılır, Türk İşi Modelleri, Geleneksel Nakışlarımızdan Türk İşi  Türk işlemelerinin tarihi çok eskidir, araştırmalar sonunda XIII. yy.da Türklerle beraber doğduğu, Orta Asya’dan Avrupa’ya yayıldığı ortaya çıkmıştır. Fakat bugün elimizde XV. yy.dan daha öncesine ait örnekler bulunmamaktadır. İşleme sanatı da diğer el sanatları gibi, insanların günlük ihtiyacını karşılamak, giyecek ve kullanılacak eşyaları bezemek arzusuyla doğmuştur.

  Türk İşi

  Türk işlemelerinde desen itibariyle doğadan alınan motifler görülmektedir. Türk işi adından da anlaşılacağı gibi atalarımızdan kalma bir işleme türüdür.

  Türk işlemelerinde motiflerin etrafı kavisle çevrilidir. Hatların ince ve kıvrak olması Türk motiflerinin özelliğini belirtir. Eski işlemelerdeki motifler, kişilerin özelliğini, bulundukları yöre özelliğini taşımaktaydı.

  Türk işinde kullanılacak olan kumaşların dokusunda naylon karışımı olmamasına dikkat edilmelidir. Genellikle keten, yöresel kumaşlar, yün tela, ipek, şifon vb. tür kumaşlar tercih edilmelidir.
  Türk İşi Yapımında Dikkat Edilecek Teknik Esaslar

  1-Kumaş ve iplik kalınlıklarının orantılı olması.

  2-Renklerin desene ve kumaşa uygun olması.

  3-İpliğin tarazlanmaması.

  4-Desenin Türk işi karakteri taşıması .

  5-İşlemenin ters ve düzünün bir olması.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.