Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hicri Takvimde Neden Ay Yılı Esas Alınmıştır “kameri ay takvimi İlahi emirlerin hakkıyla yapılması için doğru vakitlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Kur'an , Müslümanlara emrettiği ibadetlerin

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hicri Takvimde Neden Ay Yılı Esas Alınmıştır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hicri Takvimde Neden Ay Yılı Esas Alınmıştır
  “kameri ay takvimi


  İlahi emirlerin hakkıyla yapılması için doğru vakitlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Kur'an, Müslümanlara emrettiği ibadetlerin vakitlerini ay yılı hesabıyla belirlenmiştir...

  İslam’ın emirleri Müslümanlara Kur'ân-ı Kerim’de ve hadislerde kamerî aylar ile bildirilmiştir. Kur'ân-ı Kerim, mesajlarının tamamını ay takvimi esâsına göre indirmiştir. Haccın ne zaman başlayacağı, temel ibadetlerimizden orucun ne zaman başlayacağı, hangi gece veya gündüzlerin diğer gecelerden üstün olduğu veya feyiz ve bereket açısından daha önemli olduğu hep Hicrî Takvim esâsına göre belirlenmiştir.

  Her ayın “eyyamı beyd” denilen 13,14,15’i Hicri Takvime göre hesaplanır, Miladi Takvime göre değil. O günlerde oruç tutmak çok sevaptır. Ramazan ayının başlangıcı Hicri Takvime göre hesaplanır, Miladi Takvim’de yoktur.

  "(O sayılı günler) Ramazan ayıdır ki, insanlara doğru yolu göstermek ve hidâyet ile furkandan (hak ile bâtılı ayıran hükümlerden) apaçık deliller olmak üzere, Kur’ân onda indirilmiştir. Öyle ise içinizden kim o aya erişirse, artık onda oruç tutsun!" (Bakara, 185)

  "Şübhesiz ki, gökleri ve yeri yarattığı günde, Allah’ın Kitâbı’nda (Levh-i Mahfûz’da) Allah katındaki ayların sayısı on iki aydır; onlardan dördü haram (aylar)dır. İşte doğru din budur; öyleyse onda (o haram aylarda günahlara girerek) nefislerinize zulmetmeyin." (Tevbe, 36)

  Hz.Muhammed (asm) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.

  "Allah'ım bize Recep ve Şabanı mübarek eyle ve bizi Ramazana ulaştır."

  Şaban ayının 15. gecesi "Berat Gecesi"dir.

  Ramazan ayının 27. gecesi "Kadir Gecesi"dir.

  1.-3. Şevval Ramazan Bayramı

  8.-10. Zilhicce Hac Günleri

  10.-13. Zilhicce Kurban Bayramı

  Bu İlahi emirleri doğru vakitlerde yerine getirip hakkıyla itaat edebilmek için elbette bu vakitleri doğru tespit edebilmek gerekir. Doğru bir tespit ise elbette bu aylara göre ayarlanmış “kameri (ay) takvimi” kullanmakla mümkündür.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hicri Takvimde Yıl Nasıl Hesaplanır
 3. Hicri takvimin başlangıcı olarak Hz.Muhammed'in hicretini esas alan ve bunu resmileştiren
 4. Türklerin Hicri Takvimi Kullanmalarının Sebebi, Türklerin Neden Hicri Takvimi Kullanmışlar
 5. Hicri New Year, Hicri Yeni Yıl Gifleri, Hiçri Yıl Gifleri, Hiçri Yeni Yıl Gif Çalışmaları,
 6. Hicri Yılbaşı Tebriği Hicri Yeni Yıl Tebrikleri, Hicri Yeni Yılınız Kutlu Olsun, Mübarek G
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri