Hoşgeldiniz.

Selam verildiğinde başına "ve" ekini getirerek "ve aleyküm selam" demenin önemi nedir? Verilen selamı alırken yalnız ca "aleyküm selam" demek yeterlidir. "Ve aleyküm selam" demek
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Selam VeriLdiğinde başına (ve) ekini getirerek (ve aleyküm selam) demenin önemi nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Selam verildiğinde başına "ve" ekini getirerek "ve aleyküm selam" demenin önemi nedir?


  Verilen selamı alırken yalnızca "aleyküm selam" demek yeterlidir. "Ve aleyküm selam" demek ise daha faziletlidir. Nisâ Sûresinin 86. âyetinde:

  “Size bir selâm ile selâm verildiği zaman ona ya daha güzel bir selâm ile veya aynısıyla karşılık verin. Muhakkak ki, Allah her şeyi hakkıyla hesap eder ve karşılığını verir.”

  Âyetin tefsiri de kısaca şöyle: Selâm, mü’minlerin birbirine duasıdır ve İslâmın alâmetlerindendir. “Esselâmü Aleyküm” veya “Selâmün aleyküm” şeklinde selâm veren bir kimseye ya aynı şekilde “Ve aleykümüsselâm” diyerek veya buna “ve rahmetullah” ekleyerek daha güzeliyle cevap verilir. “Esselâmü aleyküm ve rahmetullah” şeklindeki bir selâma da ya aynıyla karşılık verilir veya “ve berekâtüh” eklenir.
  mum


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.