Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Babil nasıl bir uygarlıktı? Mezopotamya’daki halklardan biri olan Babilliler Sami ırkından geliyor. M.Ö. 2050’ye doğru Babil (Tanrı'nın kapısı) kentine yerleşen Babilliler önce Kaldelileri , daha

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Babil nasıl bir uygarlıktı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Babil nasıl bir uygarlıktı?
  Mezopotamya’daki halklardan biri olan Babilliler Sami ırkından geliyor.

  M.Ö. 2050’ye doğru Babil (Tanrı'nın kapısı) kentine yerleşen Babilliler önce Kaldelileri, daha sonra Sümerlerin dışındaki yerli halkı ve Sami karışımdan oluşan Asurluları egemenlikleri altına aldılar.

  Babilliler güçlü hükümdarlıkları sayesinde çok kısa bir süre içinde Babil şehrini bölgenin siyaset ve din merkezi haline getirdi.

  Hammurabi Dönemi

  Babillilerde M.Ö. 1792 ve M.Ö. 1750 arasındaki Hammurabi döneminde Babil uygarlığının gücü doruk noktasına ulaştı. Usta bir siyasetin sonucunda güneydeki sülaleler ile kuzeydeki Asurlular egemenlik altına alındı.

  Hammurabi, silah gücünü de kullanarak Suriye’den İran’a, güneydeki Basra Körfezi’ne kadar olan bir bölgede güçlü bir imparatorluk kurdu.

  Babil’in tanrısı Marduk’tu. Hammurabi, imparatorluğunun yayıldığı tüm topraklarda Marduk’a karşı sonsuz bir saygı duyulmasını ve toprakların her karışında Sami dilinin konuşulmasını emretti.

  Hammurabi aynı zamanda bayındırlık alanında da birçok çalışmada bulundu. Fırat ve Basra Körfezi arasında açtırdığı büyük kanal ile imparatorluk ekonomisinin gelişmesine katkıda bulundu, ticareti destekledi.

  Hammurabi, oluşturduğu düzenli kurumlarla birlikte kendi adını taşıyan yasaları koydu. Susa yıkıntıları arasında bulunan bu yasalar, 2,25 m. yükseklikteki siyah diyoritten bir dikilitaş üzerine yazılmıştı.

  Hammurabi Yasaları’nın en önemli özelliği “kısasa kısas” ilkesi ile hazırlanmış olmasıydı. Yasanın özelliklerine bakıldığında kralın uyrukların yaşamı ve mülkiyet hakları ile ne kadar yakından ilgilendiği anlaşılabiliyordu.

  Halkının yaşamı ve mülk sahibi olması ile bu kadar yakından ilgilenen kralın koyduğu cezalar ise çok ağırdı. Yasalara farklı nedenlerle uymayanlar yaptıkları şeye göre kırbaçlanabiliyor, dili koparılabiliyor veya öldürülüyordu.

  Ticaret, toplum düzeni, yasalar, mülkiyet hakkı ve daha pek çok konuda birçok yeniliğe imza atmış olsa da Hammurabi İmparatorluğu çok fazla yaşamadı.

  M.Ö. XVI. Yüzyıl’da kuzeyden gelen Hititler Babil'i yağmaladılar ve Anadolu'ya geri döndüler. Hititlerden sonra dağlı bir halk olan Kassitler Babil'i ele geçirerek yerleştilerse de bozguna uğrattıkları ulusun uygarlığını benimsediler.

  M.Ö. XII. Yüzyıl'da yavaş yavaş güçlenen Asurlular, Mezopotamya'daki rakipleri Hititlerin ve Kassitlerin zayıflamasından yararlanarak onları yenilgiye uğrattılar.  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Babillerin ekonomi hayatı ile Babil ve Friglerin dünya uygarlığına katkıları nedir?
 3. Babil Kulesi'nin hikayesi nedir
 4. Babilin Asma Bahçeleri nerede, Babil Asma Bahçeleri, Babil Asma Bahçesi hakkında bilgi
 5. Babil’in Asma Bahçeleri Nerededir?
 6. Babil Hangi Ülkededir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri