Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sofya'da turistlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Sofya'da şahsi aracınızla geziyorsanız , ücretli ve korunan bir alana park etmeniz tavsiye edilir. Birkaç boş yer bulabilme ihtimalinize

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sofya'da turistlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sofya'da turistlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

  Sofya'da şahsi aracınızla geziyorsanız, ücretli ve korunan bir alana park etmeniz tavsiye edilir. Birkaç boş yer bulabilme ihtimalinize rağmen, şehir merkezinde park etmek zordur. Bulgar polisi de yabancı plakalı araçlara karşı kaba davranma eğilimindedir.  Diğer araçlar kanuni bir şekilde park etmiş gibi görünse de, tabela ve kaldırımdaki işaretlerin, park etmeyi yasaklamadığını tekrar kontrol edin.

  Eğer araçla şehir merkezlerinin dışına çıkarsanız ya da ülkeye karayoluyla girerseniz, her otoyolda göstermeniz gereken bir levhanız olmak zorundadır. Kimse uyarıda bulunmasa bile sınırdan ya da Sofya'dan kiralık araçla ayrılırken herhangi bir benzin istasyonundan bu levhayı hemen satın alın.


  2018 itibariyle bir haftalık levhanın fiyatı 10 levadır. Bu, en kısa süreli levhadır, bir ay veya bir yıllık levhalar da bulunmaktadır. Ön camın sağ köşesinin dibine yerleştirilir. Eğer levha almayı unutursanız cezası yaklaşık olarak 200 levadır.

  1 Kasım'dan 1 Mart'a kadar günün aydınlık saatleri de dahil olmak üzere arabanın farlarını yakmak mecburidir. En iyisi farların her zaman açık kalmasıdır. Sofya'da yayalar dikkatli olmalıdır çünkü Bulgar sürücüler yürüyenlere yol hakkı vermemektedir.

  Gece gezerken

  Geceleri genellikle otobüs ve tren istasyonu, Maria Luzia Bulvarı, parklar (Kültür Sarayı ve Borisova civarları) ve Aslanlar Köprüsü (Lavov) çevresinde dolaşmamalısınız. Bu özellikle kadınlar için geçerlidir. Serseriler çoğunlukla oralarda bulunur, fahişeler (kadınlar ve transseksüeller) 'hizmetlerini' sunar, kimileri kaçak mallarla (çalıntı, illegal vs.) sizi kandırmak isteyebilir veya sonrasında sizi soymak için saldırabilir.

  Bu bölgelere evsizler ve sarhoşlar da rağbet göstermektedir. Oteliniz bu bölgedeyse sorun yok; sadece gerekmedikçe etrafta dolaşmayın. Bölgeye aşinaymış gibi davranmayı deneyin (gün içinde alışmaya çalışın) ve oranın yerlisi gibi görünün.

  Kötü aydınlatılmış alanlarda gezmedikçe merkez güvenlidir. Vitoshka, Largo, Sheraton Otel, Ivan Vazov Tiyatrosu ve Voennia Klub (Askeri Kulüp) gibi iyi aydınlatılmış alanlarda dolaşın. Yukarıda sıralanan yerler gibi, daha iyi bir muhitte olan bir otel veya hosteli seçmekte yarar var.

  Günlük yaşam

  Özellikle agresif ve sarhoş gözüken yerlilerle tartışma içine girmeyin. Agresif ve sarhoş olmaya eğilimli futbol taraftar gruplarından uzak durun. Üzerinde Bulgar takımlarının logoları bulunan giysi ve atkıları kullanmayın.

  Bunlardan daha önemlisi, Bulgar adalet sistemindeki köklü yolsuzluklara dair güçlü iddiaların olmasıdır. Yabancılar herhangi bir resmi sorunda, kendilerini ciddi bir zorluk içerisinde bulabilirler.  Her ne kadar hepsi yasadışı bir şekilde doküman veya uyuşturucu almak isteyen 'nitelikli' vakalar da olsa, Sofya'da yabacılara yönelik şiddete dair daha başka birçok rapor bulunmaktadır.


  Taksilere dikkat!


  Taksilere dikkat edin, binmeden önce ilk olarak fiyatları kontrol edin (kilometre başına ücretin gün içinde 0.59, gece ise 0.70 civarı olması gerek, bu yüzden üzerinde 1.00'den fazla fiyat bulunan taksilerden uzak durun) ve taksinin önünde, ismiyle beraber sürücü kartı olduğundan emin olun.

  Aynı zamanda, döviz bürolarına da dikkat edin. Bazıları, gösterdikleri döviz kurundan genel olarak daha düşük bir kurla paranızı bozabilir. Bankaları kullanın yoksa kolaylıkla dolandırılabilirsiniz ve eğer paranızı geri isterseniz güvenlik görevlisi sizi fiziksel olarak taciz edebilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Emziren Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler
 3. Çalışan annelerin çektiği zorluklar, Çalışan annelerin dikkat etmesi gerekenler
 4. Keffaret orucu tutanların dikkat etmesi gerekenler
 5. Kedi Alıp Beslemek Istiyorum Diyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler
 6. Evde Yılan Beslemek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri